Havuç'un Faydaları Yararları

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Havuç'un Faydaları Yararları

Havuç, köklerinde gıda maddelerinin depolandığı bir bitkidir. Havuç, normal yenebileceği gibi, suyu sıkılarak ve rendelenerek de tüketilebilir. Kullanıldığı salata ve yemeklere farklı bir lezzet katar. Lâtince ismi Daucus carota olan havuç; rezene, kimyon, dereotu, kereviz ve maydanoz gibi sebzelerle aynı ailedendir. Genellikle turuncu olarak bilinen havucun yeşil, kırmızı, beyaz ve mor renklileri de vardır. İlk olarak Orta Asya ve Orta Doğu'da yetiştirilen ve mor rengin hâkim olduğu havuçlar, günümüzdekilerden tat olarak da farklıdır.Havuçtaki karotenoidin sağlık açısından faydaları
A vitamini karoteni açısından zengin yaratılmış olan havuç, kansere karşı mükemmel bir antioksidan kaynağıdır ve kalb-damar hastalıklarından korunmaya, gözlerin gelişmesine ve özellikle gece görüşünün iyi olmasına yardımcı olur. 1.300 hasta üzerinde yapılan bir araştırma; havuç veya kabak gibi karotenoid bakımından zengin besinlerden günde en az bir porsiyon yiyen kişilerin, bu miktardan daha az yiyenlere göre kalb krizi geçirme riskinin % 60 az olduğunu göstermiştir.
Düzenli karotenoid tüketimi, menopoz sonrası göğüs kanseri riskinin % 20; yemek borusu mesane, rahim, prostat, kolon (kalın bağırsak), gırtlak ve akciğer kanseri riskinin de % 50 nispetinde azalmasına vesile olmaktadır. Havucun muhtevasında bulunan beta-karoten, sentetik olarak da üretilebilmektedir. Ancak sentetik beta-karotenin, havuca dercedilene biyo-kimyevî yönden eşit olmadığı unutulmamalıdır. Ayrıca bilim adamları, havucun kanser riskini azaltıcı tesirinin sadece beta-karotenle değil, havuçtaki alfa-karoten ve diğer bazı maddeler vesilesiyle olduğunu belirtmektedir. Havuç gibi karotenoid bakımından zengin besinlerin tüketilmesi, kan şekerinin ayarlanmasında da çeşitli faydalara vesile olmaktadır.

Havuç görüş kalitesine nasıl tesir eder?
Beta-karoten, görüş sağlığının -bilhassa gece görüş kabiliyetinin- korunmasına vesile olur. Beta-karoten, karaciğerde A vitaminine dönüştürüldükten sonra, gece görüşü için gerekli bir pigment olan rodopsine çevrilmek üzere gözün retina tabakasına taşınır. Az ışıklı ortamlarda görme hâdisesi bu pigment vasıtasıyla mümkün olabilmektedir. Bu yüzden A vitamini eksikliğinde, gece görüş kabiliyetinde azalma ortaya çıkmaktadır. Beta-karotendeki antioksidana; görme merkezi rahatsızlığına (macular degeneration) ve yaşlılıkla gelişen katarakta karşı koruyucu bir rol verilmiştir.

Havuçta bulunan falkarinol ile kalın bağırsak sağlığı desteklenir
Journal of Agricultural and Food Chemistry dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, zengin bir beta-karoten kaynağı olarak bilinen havuçta bulunan tabiî bir zehir (falkarinol), düzenli olarak bu sebzenin yenmesi durumunda kanser riskinin azalmasına vesile olmaktadır. Bu araştırmaya göre, kanser öncesi (pre-kanseroz) kolon yarası olan üç grup lâboratuvar hayvanından birinci grup, standart bir diyetle; ikinci grup, tabiî olarak falkarinol ihtiva eden dondurulmuş havuçla; üçüncü grup ise, sadece falkarinol usaresiyle (özü) beslenmiştir. 18. hafta sonunda, havuçla veya falkarinol özüyle beslenen hayvanların kanserleşme ihtimali yüksek olan yaralarındaki büyümenin birinci gruptakilere göre çok daha az olduğu ve bu hayvanlarda daha az yaranın tümöre dönüştüğü gözlenmiştir.

Akciğerlerimizin korunmasına vesile olur
A vitamini ile akciğer iltihabı ve amfizem (akciğer dokusunun harap olması neticesi fonksiyon görmeyen büyük hava boşluklarının oluşması) arasındaki münasebeti araştıran bilim adamları, sigaradaki temel kanserojen benzo(a)pyrenenin A vitamini eksikliğine sebep olduğunu ortaya çıkarmışlardır. Daha önce yapılan araştırmalara göre, A vitamini bakımından eksik bir beslenme, amfizeme sebebiyet vermektedir. Daha sonraki araştırmalar, bu hastalığın A vitamini bakımından zengin bir diyetle azaltılabileceğini göstermiştir. Bilhassa erken yaşta sigaraya başlamak, A vitamini bakımından fakir bir beslenme ile birleşince kanser, amfizem gibi hastalıklara daha fazla sebep olabilmektedir. A vitamini bakımından zengin bir diyetle beslenme, sigaranın bu zararlı tesirlerini azaltabilir.

Uzmanlar; mide ve bağırsağın yakın dostu olan havucun, süratle kan yapıcı, kuvvetlendirici, ishal kesici, kabızlık giderici, safra akıtıcı ve karaciğeri kuvvetlendirici hususiyetleri dolayısıyla yeri doldurulamayacak bir sebze olduğunu belirtmektedir.
 

Dine

Özel Üye
#2
Havucun Faydaları Yararları

HAVUÇ: Bol miktarda A vitamini barındıran Havuç B, C, D ve E vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Ayrıca karoten, şeker ve fosfor ihtiva eder.

Havucun Faydaları: Bağırsakları çalıştırarak sindirime yardımcı olur. İdrar ve gaz söktürücüdür. Kabızlığı giderir, ishali keser. Bağırsak iltihaplarını ve böbrek ağrılarını giderir. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. Vücuda, kalbe ve gözlere kuvvet verir. Cinsel gücü arttırır. Bitkinliğe ve Kansızlığa iyi gelir. Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına ve öksürüğe karşı faydalıdır. Kansere karşı koruyucudur. Kandaki kolesterol oranını düşüren Havuç, kalp hastalıkları ve damar sertliğine faydalıdır. Kalp krizi ve felç riskini azaltır. Vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olarak kanı temizler. Cilde tazelik ve canlılık verir. Cilt hastalıklarına karşı yararlıdır. Romatizma ve gut hastalığına iyi gelir. Diş etlerini güçlendirir.

Havuç Nasıl Kullanılır? Havucun kökü, yaprakları ve tohumları kullanılır. Ayrıca havuçun suyu ve turşusu da tüketilir. Kurutulmuş tohumları kaynatılarak yapılan çay iştah açar ve anne sütünü arttırır. Havuç tohumu, ayrıca aybaşı kanamalarına da iyi gelir. Rendelenmiş havuca limon suyu katılarak hazırlanan maske özellikle yağlı ciltlere çok faydalıdır. Havuç suyu mide ve bağırsak hastalıklarına da faydalıdır.

 

Dine

Özel Üye
#3
Havuç!


Çocukken sürekli işittiğimiz şey, havuç yersek gözlerimizin çok kuvvetli olacağıydı. Ancak havucun gözden kaçan pek çok yararı daha var.


Havucun göze iyi gelmesinin sebebi, içinde bulunan beta-karoten maddesidir. Bu madde, vücutta A vitaminine dönüşür. A vitamini, göz retinasına iyi gelir. Gece körlüğünü önlemeye de yardımcı olur.


Havuç alırken, taze ve olgunlaşmış olmasına önem verin. Kolaylıkla bükülen ve esneyen havuç taze değildir. Tam olgunlaşmadan toplanan küçük havuçlarda, fazla miktarda şeker bulunur. Havuç olgunlaştıkça, içinde bulunan şeker miktarı düşer.


Havuç içinde A, B, C, D, E vitaminleri, karoten, şeker ve fosfor barındırır.


Bağırsakları çalıştırdığı için sindirim sistemine yardımcıdır.


Kabızlığa ve ishale iyi gelir . İdrar ve gaz söktürür.


Bağırsak iltihaplarını gidermede yardımcıdır.


Bitkinliğe ve kansızlığa iyi gelir.


Cinsel gücü artırır.


Kansere karşı korur.


Kalp hastalıkları ve damar sertliğine faydalıdır.


Astım, bronşit benzeri solunum yolu hastalıklarında yararlıdır.


Vücudu zararlı maddelerden temizler.


Kanı temizler.


Kandaki kolesterol oranını düşürür.


Cilt hastalıklarına iyi gelir.


Diş etlerini güçlendirir.


Romatizma ve gut hastalığına iyi gelir.


Her gün yenen havuç, akciğer kanserine yakalanma riskini azaltır.