Heciz Köyü Soma Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Soma Heciz Köyü - Heciz Köyü Hakkında - Heciz Köyü Tanıtımı - Heciz Köyü ResimleriHeciz, Manisa ilinin Soma ilçesine bağlı bir köydür. Köyün bir de istasyon mahallesi adında bir mahallesi vardır.Buradan çevre illerle bağlantı kuran demiryolu geçmektedir.İzmir-istanbul,izmir-ankara,izmir-bandırma güzergahı çalışan ekspresler bu demiryolunu kullanmaktadır.

Tarihi

Köyün adı, yerleşik düzene geçen ve hayvancılıkla uğraşan insanların hayvanları otlatırken kullandıkları heycis kelimesinden gelmiştir. Geçmişihakkında ise kesin bir bilgiye sahip değildir.Demiryolunun yakından geçmesiile bugün "istasyon" denen mahalle oluşmuştur.Bu mahallede Demirciler sülalesi yaşamaktadır.

Kültür

köyümüzde geleneksel ege kültürü görülür.

Coğrafya

Manisa iline 115 km, Soma ilçesine 24 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 143
2000 178
1997 205

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köyde akdeniz iklimine sahiptir.Bunun yanında kavun,zeytin ve bahçe ürünleri de kayda değer uğraşı alanıdır.2006 yılında devlet tarım desteğiyle 2000 ağaç kiraz fidanı dikilmiştir. toprakları verimli ve havası temiz bir bölgedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

((2009)) - mustafa ışık
2004 - mustafa ışık
1999 - mustafa ışık
1994 - ismail kıran
1989 - ismail kıran


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz