Hietzing Hakkında Bilgi Viyana

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hietzing Hakkında - Hietzing Tarihi - Viyana Şehirleri - Hietzing EyaletiHietzing, Viyana’nın 13. Merkez İlçesi'dir.İlçe Hietzing, Unter Sankt Veit, Ober Sankt Veit, Hacking, Lainz, ve Speising adlı bölgelerden oluşmaktadır.

Hietzig Almanca erkek ismi Heinrich’in kısaltılmısı olan Hiezo veya Hezzo adından gelmektedir, ayrıca 1130 tarihli arşivlerde de bu isme raslanmaktadır.

Eskiden mera, ekin tarlaları ve üzüm bağlarından oluşmaktaydı, ayrıca bugünkü Hietzinger Mezarlığı’nın (Hietzinger Friedhof) bulunduğu yerde eskiden yapılar için taş, çakıl ve kum çıkarılan bir ocak vardı Viyana’da ki görkemli yapılardan biri olan Schönbrunn Sarayı’nın taşları ve diğer inşaat malzemeleride bu ocaktan karşılanmışdır.

1683 yılındaki II. Viyana Kuşatması’n da tamamen bosaltılan ve bağlarının çoğu ekin tarlalarına dönüştürülen Hietzing’in kenidini toparlaması biraz zaman almışdır.

Avusturya İmparator’unun bu yöreye yerleşimi teşvik etmek için Schönbrunn Sarayı’nı yaptırmışdır. Sarayın yapımından sonra üst sınıfın saray çevresine yerlemeşi çok zaman almamışdır.

O zaman ki yerleşimin etkisi bugünkü Hietzing’in yüzünü açıkça göstermektedir. Günümüzdeki Hietzing genelde varlıklı kişilerin ikaamet ettiği geniş ve yeşil alanı bol bir İlçe’dir.

Politika

Hietzing kibar bir semt. Onun için Avusturya Halk Partisi'nin kalesidir.

Belediye Başkanı

Haynrih Gerstbah (ÖVP)
Hietzing Meclisinde milletvekilliği dağılımı [değiştir]

ÖVP 17
SPÖ 14
Yeşiller 6
FPÖ 3

Görülecek yerler

* Schönbrunn Sarayı ve Parkı -
* Gloriette -
* Schönbrunn Hayvanat Bahçesi - Dünyanın en eski Hayvanat Bahçesi.
* Palmenhaus - Schönbrunn Sarayı'nın park alanında bulunan (kapalı) Botanik Bahçe.
* Lainzer Tiergarten - Viyana'nın akcigeri Lainzer Ormanı.
* Gustav Klimt Villası - Ünlü ressamın yaşadığı villa Feldmühlgasse 15a numarada.