Hilmiye Köyü - Havza - Samsun

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hilmiye Köyü Hakkında - Hilmiye Köyü Resimleri - Samsunun Köyleri
Tarihi

Köyümüz büyüklerinden alınan bilgilere göre, kendilerini Kazan Tatarı olarak kimliklendirmişlerdir. Hepsi bir beldeden değildir.Malatya Şehrinde barınamayıp gelenlerin Kazan'dan geldikleri arşiv belgeleriyle sabittir. Hicret esnasında birleşmişlerdir. Köye yerleştikten sonra memleketlerindeki akrabalarına mektuplar göndermişler. Ancak aldıkları cevaplarda Rusların mektup gelen hanelere baskı yaptıkları, zor durumlarda bırakıldıkları belirtildiğinden, ilişik kesilmiş, sonraki nesillere de açık bilgi verilmemiştir. Ayrıca gelen erkeklerin tümüne yakını Köye yerleşir yerleşmez askere alınmış, 3 kişi haricinde hepsi şehit olmuş, dönen olmamıştır. Ancak diğer duyumlara göre ; Ebi avılı ( Sonradan Bügülme şehrinde olduğu anlaşılmıştır), Kurmanay avılı (köyü), Kuburnaz avılı, Ufa şehri, Tukay nehri veya gölü çevresi , Sultanmurat avılı, İsmail avılı .... bilinen , göç edilen yerlerdir. Kütahya'nın Efendi Köprüsü Köyü halkının da Ebi avılından geldikleri bilinmektedir. Zaten Büyüklerimiz Kütahya'da Memleketlilerinin olduğunu söylerlerdi.


Genel Bilgi


Köyümüz, Samsun Havza ilçesine bağlı bir köydür. Köyümüze ulaşmak için Ankara istikametinden Havza'ya doğru gelirken Havza'ya 5 km kala Kürdün Hanı denilen mevkiden sağa ayrılan yola girilir.Eymir ve Küflek köyleri geçildikten sonra köye ulaşılır.


Coğrafi olarak yüksek, sarp ve kayalık bir yapıya sahip olan köyümüzde tarım ve hayvancılık yapılmaktadır.3500 dönüm arazi üzerine kurulu olan köyümüz arazisi ağırlıklı olarak tarım arazisidir.Meyve ve sebze üretimi bahçelerde sadece ev ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile yapılmaktadır.Tarım arazisi az olduğu için köy gençleri köy dışında iş imkanları aramaktadır.


Derinöz Çayı, ormanı ,merası, eski çağlardan kalma 15 adet mağaraları ve doğal güzellikleri köyümüzün belirgin özellikleridir.


Köyümüzün camisi,lojmanı,su kaynağı,elektriği ve yolu bulunmaktadır


Coğrafya


Köyümüz Samsun iline 98 km, Havza ilçesine 14 km uzaklıktadır. Coğrafi olarak yüksek, sarp ve kayalık bir yapıya sahip olan köyümüzde tarım ve hayvancılık yapılmaktadır.Tarım arazisi az olduğu için köy gençleri köy dışında iş imkânları aramaktadır.


İklim


Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Nüfus


Yıllara göre köy nüfus verileri

2007 23
2000 34
1997 24
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2009 - Naci Duran

2004 - Mahmut Demircan
1999 - Cengizhan Şahin Yalçın
1994 - Mustafa Yüksel
1989 - Mustafa Yüksel
1984 - Hasan Yalçın

Köy Muhtarı: Naci DURAN


Muhtarlık Erişim Bilgileri:


Telefon:0 (362 ) 714 47 95


Altyapı bilgileri


Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz