Hisardere Köyü İznik Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hisardere Köyü İznik - Hisardere Köyü resimleri - Hisardere Köyü hakkında - Hisardere Köyü tanıtımı Bursa


İlçe: İZNİK - İl: BURSA


Köy Muhtarı: Mehmet BEKAR


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 224 757 6335

Cep Telefonu: 0 536 688 9484

Hisardere, Bursa ilinin İznik ilçesine bağlı bir köydür.


Muhtar: ADEM TOPCU


Muhtarlık telefonu : 757 63 35


Cep telefonu: belirtilmemiş...

Nüfus: 315/ Erkek:162/ Kadın:153


Hane sayısı: 73


İznik'e uzaklığı: 8 km


İznik ilçesinin kuzeydoğu tarafında yer alan çevresi meşe ve çam ağaçları olan yüksek dağlarla çevrili, batı tarafı İznik Gölü'ne doğru açık boğazda yerleşik, İznik'e 8 kilometre uzaklıktadır. Hisardere, adını bu dağların kale gibi çevirmesinden almış, 73 haneli 315 nüfuslu şirin bir köydür. Köyün kuruluş tarihini köyde yaşamakta olan 80 yaş üzerindekilerin dahi bilmediğini söylemektedirler.

Ulaşım, İznik'in topkapı mevkiinden kuzeye doğru yalnızca Hisardere'ye giden genişletilmesi ve asfaltlanması yapılmış yoldan sağlanmaktadır. Köy camisinin önünde asırlık olduğu söylenen, halen üzüm yapan asma ağacı bulunmaktadır.

Eğitim taşımalı sistemle İznik ilçesinde yapılmaktadır. Köyün altyapı sistemi; kanalizasyon ve su şebekesi bulunmaktadır. İçme suyu doğal kaynaklardan çıkıp, su şebekesiyle evlere dağıtılmıştır. Köyün geçimi tarımla sağlanmaktadır. Meyve ve zeytin ağırlıklı tarım ve sebzecilik yapılmaktadır. Sulama suyu sorunu nedeniyle yeterli verim alınamamaktadır. Ağustos 2008'de sulama barajı çalışmalarına başlanacaktır.

Köyde Müzeler ve Anıtlar Kurulu'nun koruma altına aldığı iki adet tarihi yapı bulunmaktadır.

Ören yeri olarak bol çınarları, çayırlık alanı olan Pınarbaşı ve köye hakim tepede buz gibi suyu akan Akkaya mevkii bulunmaktadır. Temiz havası, buz gibi suyu, sevecen ve canayakın halkıyla bu güzel coğrafyada yer almaktadır.]]


Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Bursa iline 94 km, İznik ilçesine 9 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 315
2000 315
1997 342

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - ADEM TOPCU
2008 - MEHMET BEKAR
2004 - Mehmet Bekar
1999 - Recep Topçu
1994 - Recep Topçu
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekeside vardır Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyün en önemli özelliklerinden biride oradan her hangi bir yere gidilmemesi dir.iznikten o köye doğru gittiğinizde bir tek oraya gider ve oradan her hangi bir yere çıkılmaz tabi yolları var ama eski ve asfaltsız olmaması işi zorlaştırıyor.ama hisardere köyündehuzuru ve sakınliği bulabilirsiniz.
Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz