Hisarköy Köyü Bigadiç Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bigadiç Hisarköy Köyü Bilgileri -Hisarköy Köyü Hakkında - Hisarköy Köyü Tanıtımı - Hisarköy Köyü ResimleriHisarköy,Balıkesir Bigadiç ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: BİGADİÇ

İl:BALIKESİR

İle Uzaklığı:59 km

İlçeye Uzaklığı:21 km

Rakım:355 m

Nüfus:

2000:244
1997:251

Hisarköy, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı bir köydür. Köyde kaplıca bulunmaktadır. Kaplıca suyunun en önemli özelliği termomineralli su olması ve selenyum ihtiva etmesidir. 98°C'de çıkan jeotermal su sayesinde Bigadiç ilçesinin merkezi ısıtma sistemi 2005 yılında faaliyete geçmiştir.

Tarihi

Hisarköy’ün de içinde yer aldığı Misya Bölgesi sırasıyla Hititler, Frigler, Lidyalılar, İranlılar, Büyük İskender, Bergama Krallığı, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Karesi Beyliği ve Osmanlılar’ın egemenliği altına girdi.

Hisarköy’ün adını köyde bulunan, ancak günümüzde eser kalmayan kaleden ve kale dışındaki surlardan aldığı sanılmaktadır. Termal suyun da etkisiyle zamanında köy alanında büyük Roma döneminden kalma bir kentin varlığı tespit edilmiştir. Kent o kadar büyük ve gelişkindi ki geniş bir alana kurulu kalesi, kale dışında yerleşim yeri, Cangıltepe’de büyük bir amfitiyatrosu vardı. Kentin içinden geçen derenin zemini ve kenarları eni ve boyu 3 metreyi bulan dev taşlarla döşenmiş, üzerine en az üç tane kemer köprü vardır.

M.S 200 yıllarında bölgede büyük bir deprem yaşandığı kaydedilir. Hisarköy’deki kent bu depremde büyük zarar gördüğü, binlerce insanın öldüğü, deprem sonrası kentin büyük ölçüde boşaldığına yer verilir. Türklerin yöreye göçle geldiği 1080’li yıllardan itibaren Bizanslıların Hisarköy’ü ve civarını boşaltmaya başladığı tahmin ediliyor. Davutlar köyünden Beytullah Turan’ın derlediği bir rivayete göre Davut, Bekir ve İlyas isimli üç Türk, Türklerin Anadolu’ya göçleri sırasında bu bölgeye gelir. Davut geçimini hayvancılıkla sağladığı için bugünkü Davutlar köyü alanına, Bekir hem çiftçilik hem de hayvancılıkla uğraştığı için şimdiki Bekirler köyü çevresine, İlyas da sadece tarımla uğraştığı için şimdiki İlyaslar köyünün bulunduğu yere yerleşmiştir. İlyaslar ile Bekirler köyü arasındaki alanda ise Alay beyi tarafından Çeribaşı köyü kurulmuştur. Bu köylere çok yakın olan Hisarköy’e Manav Türkleri’nden olan bu kafile arasındaki kişiler arasından bazı ailelerin yerleştiği sanılmaktadır. Adını ise köyde bulunan kaleden aldığı tahmin edilmektedir. Hisar veya Asar, kelime olarak Arapça kökenli birer kelime olup anlamı ‘eserler veya kale’ manasındadır.

Coğrafya

Balıkesir iline 59 km, Bigadiç ilçesine 21 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Mustafa ÇOKTAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: (0 266) 652 87 99
Cep Telefonu: 0 535 932 97 45

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz