Hızardere Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erzurum Köyleri - Horasan Hızardere Köyü - Hızardere Köyü Hakkında - Hızardere Köyü Tanıtımı - Hızardere Köyü Resimleri


Hızardere köyü; Erzurum ilinin, Horasan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı Hızarboğazı sözcüğünden türetilmiştir. Rivayete göre 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı'ndan önce, köy kerestelik çam ormanıymış.Savaş sırasında bölgede bulunan düşman askerleri tarafından çıkartılan yangınla orman tamamen yanmıştır. Savaştan önce (yangından önce) köyün yerinde var olan kereste biçme atölyesinden dölayı Hızarboğazı adını almıştır. O zamanlar Küçük Konak köyüne bağlı mezra iken daha sonra köy kurulunca Hızardere olarak adlandırılmıştır.

Köy;1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı'ndan önce Kars eşrafından Şerif YERDELEN tarafından kurulmuştur. Osmanlı-Rus savaşı sırasında İç Anadolu'ya doğru I.göç dalgası yaşanmış, savaş sonrası halk tekrar köye dönüş yapmıştır. 1914 yılında başlayan I.Dünya Savaşında köy halkı büyük sıkıntılar çekmiştir. Bu savaş sırasında 1914 Aralık ayında 3. Ordu, 9.Kolordu 28. Tümene bağlı 85 Alay köyde yaklaşık 1 ay kadar kalmış,daha sonra Narman üzerinden Sarıkamışa gitmiştir. Bu savaş sırasında da yine İç Anadolu'ya doğru II. göç yaşanmıştır.

Eğitim ve Kültür

Hızardere köyünün eğitim düzeyi civar köylere göre veya bölgenin eğitim durumuna göre daha ileri seviyededir. Köyün aile yapısı, eğitime önem veren bir yapıda olup, özellikle son yıllarda bu önem daha üst seviyeye çıkmıştır.

Coğrafya

Köy; Erzurum-Kars plato ve yayla tipi kurulumundadır. Yüksek rakımlı tepeler üzerinde kurulmuştur. Arazi yapısı tarla, çayır, yabani kavaklık ve meralardan oluşmaktadır.

Ulaşım

Ulaşım, Erzurum-Pasinler ve Horasan Karayolu üzerinden yapılmakla birlikte, Erzurum-Pasinler ve Narman karayolu üzerinden de yapılmaktadır. Erzurum-Pasinler(Hasankale)-Narman (Erzurum'dan çıktıktan sonra yaklaşık 75'inci Km'den sonra)istikametinden, Ilıcasu (Çelmiksu) köyünü geçerek asvalttan çıkıp sağa sıtabilize yola girdikten sonra, köy Yolu buradan itibaren 4 Km dir. Köye ulaşım, genellikle Erzurum-Pasinler-Narman karayolu üzerinden yapılmaktadır.

İklim

Köyün iklimi,Karasal iklim [Türkiye'de karasal İklimi] etki alanı içerisindedir. Kışları uzun, soğuk ve bol kar yağışlı, yazları kısa, Temmuz ve Ağustos ayları kurak geçer. Son yıllarda yazları serin ve yağışlı geçen bir karasal iklim halini almaya başlamıştır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 82
2000 86
1997 105

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Adnan Dağ
2004 - Adnan Dağ
1999 - Mahmut Dağ
1994 - Mahmut Dağ
1989 - A.Mecit Dağ
1974 - Rasim İLHANLAR
1970 - Ali TOKMAK
1965 - Ali TOKMAK

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol (son 4 km dışında, yani köy asvalta 4 km uzaklıktadır.) asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün camiisi 1955 yılından beri mevcuttur. İmam lojmanı tam teşekküllü daire şeklindedir.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.