Hocaköy Köyü Azdavay Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
hocaköy köyü bilgileri - hocaköy köyü resimleri - hocaköy köyü tanıtımHocaköy, Kastamonu ilinin Azdavay ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi

Geçmişte bu köyde birçok hoca ve hafız yetiştiği için köye bu isim verilmiştir.

Hocaköyü'ne bağlı 2 mahalle vardır:

1. Sofular
2. Yayla

Kültür
Yaşanan göç ve son yüzyılın getirdiği teknolojik ve kültürel gelişmelerin sonucu olarak gelenek ve göreneklerimizden bazıları unutulmuştur. Günümüzde yapılanlar şunlardır.:

* Köylerimizde Hıdrellez günü tarlada öküz koşulmaz.
* Tarlada tırmık çekme, harmanda buğday kalburlama, bahçede çapa yapma, ekmek pişirme, inek sağma, tarlada tezek kırma, buğday yıkama, çamaşır yıkama, çocuğa bakma işleri kadın işleri sayılır. Bu işleri yapan erkeklerle alay edilir.
* Dinsel bayramlarda namazdan sonra halkın uzun kuyruklar oluşturup birbirleriyle bayramlaşması güzel geleneğimizdir.
* Nişan töreninde şerbet sunulur.
* Köy düğünleri üç gündür. Birinci gün kız tarafı erkekleri damat tarafına konuk olur. Kuzular kesilir, içkiler içilir. Bu törene sandak düğünü denilir. İkinci gün erkek tarafı kız tarafına giderler. Bu günde yemekler yenilir. Eğlence yapılır. Akşamüzeri gelin alınarak erkek evine gelinir. Buna hak düğünü denir. İkinci gün kız tarafının kadınları damat evine giderler. Burada da verilir, eğlenceler yapılır. Bu törene semet ya da duvak denilir. Düğünden üç gün sonra gelin ile damat kız evini ziyaret ederek büyüklerin elini öperler, bu ziyarete de üç günlük adı verilir.

Yemekleri; ıslama, biyran, aluşka, mantı, ter helvası'dır.
Coğrafya

Kastamonu iline 53 km, Azdavay ilçesine 22 km uzaklıktadır.

Köyde asırlık çam ağacı bulunmaktadır. Bu çam ağacı Kastamonu valiliği tarafından koruma altına alınmış ve aydınlatma sistemi yapılmıştır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 69
1997 63
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz