Hong Kong'da Tatil

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Şehir Hakkında Bilgi

Çin Halk Cumhuriyeti’nin 2 özel yönetilen bölgesinden biri olan Hong Kong, kısmen özerkliğiyle; hukuk ve para sistemi, göç yasaları gibi konularda kendi yönetmeliklerini uygulamaktadır.

Hong Kong, Çin'in güney kıyısında bulunan, 1 Temmuz 1997 tarihine kadar İngiliz Krallığına bağlı sömürge ve adalar grubuyken, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur . Hong Kong; Hong-kong Adası, Kowloon Yarımadası ve 235 kadar küçük adadan meydana gelmiştir. Hong Kong, Asya'nın en büyük serbest pazarı ve limanı, en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezidir.

Hong Kong 4 ana bölgeye ayrılmıştır:

1. Hong Kong Adası
2. Kowloon Yarımadası
3. Yeni Bölge
4. Uzak Adalar

Hong-Kong, 1842 yılında Nanking Antlaşmasıyla Çinlilerden İngilizlere geçti. 1949'da İngiltere'nin Çin'i tanımasıyla ekonomik hayatı çok gelişti. İkinci Dünya Savaşı esnasında (24 Aralık 1941'de) Japonların eline geçen Hong-Kong, 1945'te yeniden İngilizlere verilmiştir. Yapılan anlaşma neticesinde 1 Temmuz 1997'de Çin'e geri verildi.

Hong Kong Tarihi Yerleri ,

Hong Kong Gezilecek Yerleri

Hong Kong Adası

Viktorya Zirvesi

Hong Kong Adası’nın güneybatısında bulunan bu dağ, yılda 6 milyon ziyaretçiyle buluşuyor. Şehrin ve körfezin en güzel manzaralarını yakalamak istiyorsanız, bu zirveyi ziyaret etmelisiniz. 552 metre yükseklikteki bu zirve, hem gece hem gündüz görülmeye değer.

Ocean Park

Güneydoğu Asya’nın en büyük eğlence ve dünyanın en büyük deniz parklarından biri sizi bekliyor. Köpekbalıklarının arasından tünelde yürüyebilir, 72 metre uzunluğundaki kuleden Güney Çin Denizi manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Kowloon Yarımadsı

Tsim Sha Tsui

Bölgenin en önemli turist çeken merkezi burasıdır. Alışveriş merkezleri, restoranlar ve diğer mağazaları burada rahatlıkla bulabilirsiniz.

Hong Kong Kültür Müzesi

Hong Kong sanatı, kültür mirası ve tarihini keşfetmeye yönelik bir müzedir.

Uzay Müzesi

Batı ve Doğu kanatlarından oluşan bu müze, ziyaretçileri hem eğlendiriyor hem de eğitiyor. Müze içinde ayrıca dünyanın en büyük Uzay Tiyatroları’ndan biri bulunuyor.

Tarih Müzesi

2 katında 8 galeriyi barındıran bu müze, kalıcı sergisiyle Hong Kong’un 6000 yıllık tarihine ışık tutuyor. Zaman zaman kısa süreli sergiler de yan gösterim olarak açılıyor.

Yeni Bölge

Tsing Ma Köprüsü

Dünyanın en büyük 5. asma köprüsü olan bu köprü hem taşıt trafiğin, hem de tren yolu trafiğini üzerinde barındırıyor. Yeni Bölge'nin batı bölgesinde bulunan bu köprü, Lantau Adası ile bağlantıyı sağlıyor.

Uzak Adalar

Po Lin Manastırı

Lantau Adası’nda, devasa bronz Buda heykeline ev sahipliği yapıyor.