Hopurlu Köyü Türkoğlu Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hopurlu Köyü Türkoğlu Kahramanmaraş Tanıtımı - Hopurlu Köyü Türkoğlu Kahramanmaraş Bilgileri - Hopurlu Köyü Türkoğlu Kahramanmaraş Hakkında - Hopurlu Köyü Türkoğlu Kahramanmaraş Tanıtımı
İlçe: TÜRKOĞLU - İl: KAHRAMANMARAŞ

Tanıtım:
Köyün ismi hopur,dan gelmektedir hopur ise eskiden ağaçlik alanlarin kesilerek ya da yakilarak tarima açilmasiyle açilan o alana hopur denilirmiş.işte köydede eskiden hopur açma işi sıkça oldugundan köyün ismi hopurlu olarak kalmiş.bir rivayete göre ise hopur,un yiğit anlamına gldiğidir. Türklerden olusan köy merkeze yakindir ve bu yüzden merkeze fazla göç vermez.

Hopurlu'nun tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Köyün kayapınarı mevkiinde 8000 yıl önce kullanıldığı tahmin edilen mağaralar bulunmaktadır. Burada ayrıca Roma dönemi Nekropolü ve taşlar oyulularak yapılmış yol bulunmaktadır. Köy ilk çağlardan bu yana sürekli yerleşime açık olmuştur. Dulkadirli beyliği ve Osmanlı devleti zamanlarında da yerleşim alanıdır. Köyün ismin 1563 tarihli Maraş Tahrir defterinde Kurupınar Nahiyesi'ne bağlı "Hopurlu ma Gençce" adıyla kayıtlıdır. Eskiden köy, Maraş Ulu Camiinin kuzeyinde bulunan Nebeviyye medresesinin vakfı idi. Köyün bulunduğu yer, eskiden kullanılan doğu-batı ve kuzey-güney yollarını birbirine bağlayan bir kavşak noktasıdır. Adana tarafından gelip Malatyaya ulaşan yol ve kuzeye doğru Göksun üzerinden Sivas taraflarına ulaşan yol üzerinde idi. Köyün batısında bulunan Orçan kalesi bunun en önemli göstergelerinden biridir.

Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. köyde kültür olarak tam bir türk-islam kültürü hakimdir.köy halkı tamamiyle türk ve müslümandir. köyde dügümlerde genellikle kiz kaçirma diye tabir edilen oyunlar sıkça oynanır.bugün köye baktıgımızda orta asya dan gelme bir çok gelenek oldugunu görürsünüz.yemekleri ise maraşın meshur tarhana,tirşik[bir bitki türünden yapilir],kömbe,tarhana kavurmasi,tarhana aşı,vb sayabiliriz.köyde şalvar erkekler tarafindan tercih edilen bir giysidir.

Coğrafya
Kahramanmaraş iline 16 km, Türkoğlu ilçesine 25 km uzaklıktadır.Hopurlu Köyü akarsular tarafından zamanla ikiye ayrılsn dag yamaçlarında kuruludur.tipik taş ve t anadolu evleri vardır,opraktan yapılma anadolu evleri vardır.Köyde bitki olarak ne kadar köylülerce hunharca katledilselerde genelde Akdeniz Meşe si vardır. Son yıllarda ise agaçlandırma kapsamında çam bitki örtüsü meşelerin yerini almaKtadır.

Köy Muhtarı:
Hamit SÜNBÜL

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0344-6261065
Cep Telefonu:
0537-8216070


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:
2000/1169

1997/1092


İle Uzaklığı:16 km

İlçeye Uzaklığı:25 km

Rakım:600 m


Sağlık Evi
Yok
Sağlık Ocağı
Yok
İlköğretim Okulu
Var / Faal
PTT Şubesi
Yok
PTT Acentası
Yok
Su Şebekesi
Var
Kanalizasyon
Yok

Kaynak : Yerel Net
Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi

Köyünüze Ait Bilgi Ve Resimleri Bu Bölümde Paylaşabilirsiniz