Hurma Köyü Çan Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hurma Köyü Çan Bilgileri - Hurma Köyü Hakkında - Hurma Köyü Tanıtımı - Hurma Köyü Resimleri


İlçe: ÇAN - İl: ÇANAKKALE

Köy Muhtarı: VAHİT YURTSEVEN


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 (286) 435 3088

Cep Telefonu:
0 (536) 689 2499


Çanakkale
Bilgiler
Nüfus 368 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 17400
Alan Kodu 0286
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Çanakkale
İlçe Çan
Web Sitesi
Hurma, Çanakkale ilinin Çan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

HURMAKÖY TARİHÇESİ :

Hurma köy bulunduğu bölgenin en eski köylerindedir.Ne zaman kurulduğu hakkında kesin bir bilgi yoktur.Fakat yapılan incelemelerden resmi olmamakla beraber Osmanlı devletinin kurulduğu yıllara kadar geçmişi olduğu tahmin edilmektedir.Köyün ilk kurulduğu yıllarda dikildiği tahmin edilen çınar ve dut ağaçlarının kalınlıkları köyün geçmişi hakkında bir belge olabilir.

Yapılan incelemelerden köyün 3 obanın birleşmesinden meydana geldiği tahmin edilmektedir. Şimdiki köyün bulunduğu yere çok yakın olan “Musallar” mevkiinde bir oba, “Gün doğdu” mevkiinde bir oba, “Eski köy içi” mevkiinde bir oba bulunmaktaydı. Bu eski yerleşim yerlerinde yaşayan insanlara ait olduğu sayılan ( Mezarlar , İnşaat kalıntıları , Çeşme vs…) ortaya çıkmaktadır. Daha sonra bu 3 oba aralarında daha iyi yardımlaşabilmek ve dışardan gelen tehlikelere karşı daha iyi korunabilmek için bundan daha önemlisi suya daha çabuk ulaşabilmek için bu günkü köyün bulunduğu yere gelip yerleşmişlerdir. Bu gün köydeki her evin önünde muhakkak bir kuyu bulunmaktadır. Bu da köyün olduğu yerde suyun çok bol olduğunun göstergesidir.

Böylece üç obanın birleşmesiyle yeni bir köy ortaya çıktığı için yeni köyün adını (Kurma köy) olarak belirlenmiştir. Daha sonra köylerin isimleri resmi kayıtlara geçirilirken ( Hurma köy ) olarak yazıldığı için bu isim resmiyet kazanmıştır. Köyün adı Hurma köy olmasına rağmen bu gün hala Gurma köy , Kurma köy gibi isimler halk arasında yaygın olarak söylenmektedir.

Köyün şimdi bulunduğu yerde ne zaman kurulduğu belli değildir. Resmi kayıtlara göre en eski nüfus kaydı 1820 doğumlu Süleyman ve Meryem kızı Şerife Solak adındaki kişidir. Tabi ki bu köyün kuruluş tarihi anlamına gelmez. Anadolu da ilk resmi nüfus sayımı 2. Mahmut döneminde 1831 tarihinde yapılmıştır. Bundan önceki dönemlere ait nüfus bilgileri hem bulunmamakta hem de sağlıklı değillerdir. Ancak eldeki bilgilere göre Hurma köyü oluşturan yörede değişik isimler adı altında yüzyıllardan beri yaşam sürüldüğü tahmin edilmektedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya


Çanakkale iline 66 km, Çan ilçesine 9 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1512
2000 368
1997 325

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Vahit Yurtseven


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardı.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz