Hürriyet Kasidesinin Beyitlerinin Açıklaması

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
2010 2011 Yeni Müfredat - 11. Sınıf Türk Edebiyatı Yeni Ders Kitabı - Hürriyet Kasidesi Sayfa 36 Cevapları - Hürriyet Kasidesi Açıklaması - 11. Sınıf Edebiyat Konu Anlatımbeyittn acıklaması: vatandaki olumsuzluklarartırmak basarı ve zafere kosmak onu degiştirebilirz. 10 beytin acıklaması:en önemli beyitir her kafadan sesin cıkması güzel seydir her carpısmadan güzel fikirler ortaya cıkar 11 beyitr:zenginlikinsanlarla makam sahibi kişiler karsılastırılmıstır kişilikleri degil 12 beyit: milletin durumunudan endişe ederler bundan korkma diyor 13: karsılastırma aslan bişi yapmaz sadece kükrer diyor 14: yetenegini ortaya cıkaramadıgı için utansın 15:tarihin hiçbir döneminde karanlık sayfalar olmadıgını anlatıyor 16: ataların övülmesi gecmişin övülmesinden bahsediliyor 17:vatan ugruna dökülen kandan ve terk edilen bedenden eger alcak ugruna öldüyse kötüdür. 18: hürryet uguruna ates olsa eger yiğitsen korkusuzsan kacmazsın 19: karsılastırma yapılmıstır. 24: nida sanatı vardır 21: söz sanatları vardır 25: benzetme vardır. 26: insan calıstıktan sonra ezilmez daha yararlı olursun 27: sanatı : nida sanatı tezat sevgiliye benzetilmesi 28: istiare vardır 29da 30da acık istiare vardır 31 de ise bu kaside dua ile bitiyo hürryet kasidesi

1.beyit:şair birinci beyyitte devlet düzendeki bozukluklar ,adaletsizliklerden dolayı çok rahatsız olmuş ve fazla beklemeden istifa etmiştir bu beyitte bu istifanın nedeni açıklanmaktadır.
2.beyit:burada şairimiz kendini geliştirmiş aydın geçinen kişiletin halkı için çalışmayı kendisine görev bilmeyi gerektiğini dile getiriyor.
3.beyit:şair burada milleti cevhare benzetiyor. bu milletin çok güçlü bir yapıya sahip oldığunu şuan içinde bulunduğu durumdan dolayıgüçsüz görünsede başkaları tarafından aşalansada değerlerinden hiç bir şey kaybetmediğini dile getiriyor.
4.beyit:biz bu vatan topraklarında dünyaya geldik ülkemiz uğruna çalışırken eziyet çeksek hatta bu yolda ölsek üzücü olmaz.
5.beyit:insanlara zülüm edenlere yardım edenler aşalık birer dalkavukturlar diyor.