Hz. Adem'in vefatı hakkında bilgi

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hz Adem'in Vefatı

Bir rivayete göre Hz Adem'in 2000 yaşında iken Cuma günü vefat ettiği söylenir.

Âdem aleyhisselamın hastalığı ilerleyince, Cebrail aleyhisselam gelerek, Hz. Âdem'in hâlini sordu. Ikisi konuşurlarken, Azrail aleyhisselam edeple içeri girip, selam verdi ve dedi ki:
- Hak teâlâ selam eder ve evladına senden ötürü baş sağlığı diler.
Ölüm şerbetini içer
Hz. Havva bir köşede oturmuş ağlıyordu. Âdem aleyhisselam dedi ki:
- Ey Havva, buradan git! Beni, Rabbimin melekleriyle başbaşa bırak!
Sonra yüzünü Cebrail aleyhisselama çevirdi ve, “Ya Cebrail, ben ölüm şerbetini içer, Rabbime kavuşurum” deyince, Âdem aleyhisselamın bu hâline Cebrail aleyhisselam da ağladı.
Âdem aleyhisselam üzüldü. Bütün melekler ağlaştılar. O anda; “Ey Âdem, yukarıya bak” diye bir ses işitti. Yukarıya baktı ve cenneti gördü. Hak teâlâ hazretleri, Onun için hazırladığı nimetleri gösterdi. Âdem aleyhisselam, Hz. Azrail'e dedi ki:
- Ey Azrail, çabuk gel ve canımı almada acele et! Zira canım cananı çok istiyor ve ruh kuşum, ten kafesinden vatanına uçmak diliyor.
Azrail aleyhisselam yaklaştı. Cebrail aleyhisselam dedi ki:
- Ey Azrail! Âdem aleyhisselamın ne kadar aziz, büyük olduğunu bilirsin. Bu hususta çok yumuşak hareket etmen lazımdır.
Azrail aleyhisselam hiç incitmeden Âdem aleyhisselamın ruhunu aldı. Böylece canı canana kavuşturdu. Cebrail aleyhisselam, Âdem aleyhisselama bir gömlek giydirdi. Şît aleyhisselama yıkamayı öğretti. Yıkayıp kefenlediler. Cebrail aleyhisselam, Şît aleyhisselamı imam yapıp, dört tekbir ile bugünkü gibi cenaze namazını kıldılar ve defnettiler. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Âdem aleyhisselam vefat edince, melekler su ile üç defa yıkadılar. Onu defnettiler. Sonra çocuklarına dönerek; “Ey Âdemoğulları! Ölülerinize böyle yapınız” dediler.)
Tevbeyi miras bıraktım
Peygamber efendimiz, mirac gecesi, birinci kat semada, Âdem aleyhisselamın ruhaniyeti ile görüşmüştür.
Yeryüzünde ilk tevbe eden ve ilk tevbesi kabul olunan Hz. Âdem'dir. Allahü teâlâ, Hz. Âdem'in tevbesini kabul ettiği zaman, melekler onu tebrik ettiler. Cebrail ve Mikail aleyhimesselam yanına inip dediler ki:
- Ey Âdem! Gözün aydın, Allahü teâlâ tevbeni kabul etti.
Bunun üzerine, “Ya Cebrail! Bu tevbemden sonra ben tekrar hesaba çekilirsem hâlim ne olur” deyince, Allahü teâlâ Hz. Âdem'e şöyle vahyetti:
- Ey Âdem! Senin zürriyetine, tevbeyi miras bıraktım. Onlardan bana, kim senin gibi duâ ederse, senin yalvarmanı kabul ettiğim gibi, onlarınkini de kabul ederim. Kim benden isterse, ona veririm. Çünkü ben, kullarıma yakınım ve onların isteklerini geri çevirmem.