Ideal Boy Hesabı - Boy Hesabı Nasıl Yapılır

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ideal Boy Hesabı - Boy Hesabı Nasıl Yapılır

Bir insanın boyunun ne kadar olacağını belirleyen en önemli etken genetik şifredir. Genetik şifremizi de anne ve babamızdan alıyoruz. Öyleyse bir çocuğun büyüyünce ulaşacağı boy anne ve babasının boyu ile doğru orantılıdır. Bir çocuğun büyüdüğü zaman ulaşacağı boyu şu yöntemle bulabiliriz:

Çocuk erkek ise annesinin ve babasının boyları toplayın ve 13 ekleyip çıkan sonucu 2′ye bölün, elde ettiğiniz rakam erkek çocuğun ileride ulaşabileceği maksimum boyu verecektir. Çocuk kız ise, anne ve babasının boylarını toplayın çıkan sonuçtan 13 çıkarıp elde edilen rakamı 2′ye bölün. Çıkacak rakam kız çocuğun ileride ulaşabileceği maksimum boy uzunluğu olacaktır.

Bu şekilde hesaplanan boy, kişinin genetik boyu olarak kabul edilip -+5 cm farklılık gösteriyor. Buradan şunu anlamalıyız; çok iyi beslenseniz, düzenli spor yapsanız ve bütün sağlıklı yaşam önerilerini tatbik etseniz bile bu, genetik boyunuzu 5-10 cm etkileyecektir. Yani boyunuz 160 cm ise beslenme ve spor gibi şeylerle 180 cm olması mümkün değil. Tabii bu hesaplamalar hastalık veya hormonal yetersizlik bulunmayan sağlıklı bireyler için geçerli.
 

Son düzenleyen: Moderatör:
K

Kayıtsız Üye

#2
bence bu yanlış olabilir benim boyum en fazla 169 olması gerekio ama benim boyum 170 ve uzamaya devam ediyorum
 

K

Kayıtsız Üye

#3
bencede yanlış yaptıımda 1.34 çıktı fakat ben 1.56 yım benim yaşım ise çok küçük
 
K

Kayıtsız Üye

#5
Bu şekilde hesaplanan boy, kişinin genetik boyu olarak kabul edilip -+5 cm farklılık gösteriyor. Buradan şunu anlamalıyız; çok iyi beslenseniz, düzenli spor yapsanız ve bütün sağlıklı yaşam önerilerini tatbik etseniz bile bu, genetik boyunuzu 5-10 cm etkileyecektir yazıyaor eğer 163 sen belki büyünüce onun dediğininden fazla çıkabilir