İdrisli Köyü Kavak - Samsun

#1

İdrisli Köyü Kavak - Samsun konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
İdrisli Köyü - Kavak İdrisli Köyü - İdrisli Köyü Hakkında - İdrisli Köyü Resimleriİl: Samsun


İlçe: Kavak

Köy Muhtarı: MUAMMER ÇELİK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

Cep Telefonu:

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 54 km

İlçeye Uzaklığı: 4 km

Rakım: 700 m

Tarihi

Köyün tarihi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Köyün bilinen gelenek ve görenekleri arasında dini bayramlarda ve cenazelerde cami avlusuna her

evden yemek çıkarma ve misafirlerle paylaşmak yer alır. Yemek çıkaramayan evlere cami avlusundan sofra gönderilir ve hastalığı sebebiyle namaza gelemeyen insanlar evlerinde köy halkı tarafından topluca ziyaret edilir. Bayramlarda köy halkı arasında cami avlusunda en güzel tatlı yarışması yapılır, köy meydanlarında ağaçlara urgan ve tahta yardımıyla salıncaklar kurulur ve gençler eğlenirler. kurban bayramında kesilen hayvanların sağ ayak butları kesilip cami avlusunda toplanır ve kurban kesemeyen köylülere dağıtılır. kurban derileri de yıllardır cami avlusunda toplanarak Türk Hava Kurumuna bağışlanır.

Düğün Adetleri :

Köyümüzün düğünlerine cuma günü öğlenden sonra davul gelir. Yine aynı gün öküz arabası veya at arabası ile zahra gider.Gelin evine Atlar veya öküzler boncuk,zil veya çanlarla süslüdür, Arabalarda keşkeklik,tavuk,eti,hoşaf ekmeklik un,yağ bulunmaktadır.Bu arabayı gören köy halkı bunun zahra götürdüğünü anlar.Cumayı cumartesine bağlayan gece köy halkı düğün evinde eğlence yapar. Bu eğlencede cız oyunu,deve yürüyüşü gibi köçek oyunlar oynanır.Cumartesi ikindiden sonra yapılan oyunları(koşu,at yarışı veya öküz arabasını çekme yarışı) kazanana tavuk verilir. Cumartesiyi pazara bağlayan gece yakın köylerden düğüne gelirler.Onlar da düğüne katılır.Damat evinde kına gecesi olur.Kına yakılır.Pazar sabahı gelin almaya gidilir.Damat sahipleri gelini almak için kapıdaki bahşişçiye uzun uğraşlardan sonra parayı vererek kapıyı açtırır.Gelin evinin önünde karakucak güreşleri yapılır.Güreşler bittikten sonra gelin alınarak damat evinin yolu tutulur.Orada misafirlere yemek verilir.Yemeklerin başlıcası keşkektir.Gelinin eline ıbrık verilir,kapının üstüne gelin yağ sürer. Damada evinin önünde damat şerbeti içmediği için yokmu damadın anası,babası,abisi,akrabaları yok mu diye bağrılır.Alınan bahşişten sonra bereket versin diyerek damadın kulağına bağrılır.Bundan sonra damada bir kaşıkla şerbet verilir,sağ ayağının altına döktürülür.Damat takı işleri bittikten sonra bir akrabasının evine sağdıç tarafından götürülür.Damat namazda iken yatağı hazırlayan bayan yatakta bir oğlan çocuğu yuvarlandırılır.Sabahleyin Yatsı namazına topluca oradan gidilir.Namaz bittikten sonra ilahi söylenerek damadın evine gidilir.Evin önünde dua yapılır. Damat kapının önündeki ateşi dağıtarak eve girerken ahali onu yumruklayarak içeri kaçar.İlahi söyleyen ve orada bulunan arkadaşlarına börek ve helva ikram edilir.Pazartesi sabah damat ilahi söylenerek dışarı çıkartılır. Eve ikindiye kadar giremez.İlahi söyleyenlere ve halka birer adet havlu dağıtılır.Pazartesi duvak yapılır.

Mutfak

Mayalı hamurdan yapılan pıtıl yörenin ve köyün en meşhur ekmeğidir. Ayrıca köy fırınlarında odun ateşi ile yapılan çörekler de çok leziz olur.Genellikle kış aylarında kaz etinden ve yağından yapılan bulgur pilavlı tilit yemeğine ve yörede yetişen ekşi yaban elması(yörede acık denilir) veya kızılcık suyuna ( zual) kimse hayır diyemez.

Coğrafya

Samsun iline 54 km, Kavak ilçesine 4 km uzaklıktadır.

Tarım

Köyümüz arazi yönünden çok verimli toprağa sahiptir bir tek eksikliği sulama sistemleri gelişmemiştir .Köyümüzün çok büyük ve çok düz olması nediyle her türlü tahıl ve sebze yetiştiriciliği mümkündür.Hayvancılığa elverişlidir. Devletimizin büyükleri köyümüze sulama kanaları yaparak toprağımızın verimini artırabilir.Bu şehirlere göç olayını önlemiş olur,gençlere yeni işler ve iş sahaları açılmış olur.DSİ mühendisleri araziye su verilebileceğini Projlerle köy halkına anlatmışlardır. 2000 yılından 2008 kadar DSİ tarafın gelen olmamıştır.Köyümüzün yakınında SARAY PINARI VE KAPLICALARININ olduğu yerde çok büyük miktarda su olduğu tesbit edildiği halde DSİ SONDAJ çalışmaları yapmamıştır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Kışı sert ve yazı oldukça serindir.Neredeyse yayla seriliği vardır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007 -
2000 - 361
1997 - 344

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - MUAMMER ÇELİK
2004 - SÜLEYMAN EMEKSİZ
1999 - SÜLEYMAN EMEKSİZ
1994 - SEFER ALTUNAY
1989 - NİYAZİ ÇELİK
1984 - ALAATTİN ÇETİNKAYA

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yapılmıştır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca koyun içi asfaltlanmaktadır.İlçeye en yakın köylerden biri olup ,koyden surekli ilçeye servis bulunmaktadır.


Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz