Iftardan sonra maden suyu - Maden suyu içmek faydalı mı?

#1
Sponsorlu Bağlantılar
İFTARDAN SONRA MADEN SUYU
Ramazan ayı içinde iyi bir seçim maden suyu. Uzun süre boş kalan mideniz yemek yedikten sonra desteğe ihtiyaç duyarsa maden suyu hazmı kolaylaştıran doğal bir çözüm olabilir.
.

Son günlerde daha fazla maden suyu tüketir olduk gibime geliyor. Belki reklamların etkisi, belki de bireylerin artık daha doğal yiyecek ve içeceklere yönlenmesinin etkisi sanırım. Ben de iyi bir maden suyu tüketicisiyim. Özellikle yaz aylarında serinlemek için içine biraz taze elma suyu veya limon suyu karıştırıldığında zevkle içiyorum.
Ramazan ayı içinde iyi bir seçim maden suyu. Uzun süre boş kalan midemiz yemeği yedikten sonra desteğe ihtiyaç duyarsa maden suyu hazmı kolaylaştıran doğal bir çözüm olabilir.

Maden suları nasıl elde ediliyor?
Maden suyu jeolojik ve fiziksel olarak koruma altında tutulan yeraltı sularından elde edilmiş sulardır. İçindeki çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 ppm’den daha az olmayan bu sularda; çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gaz bulunur. Maden suyunu diğer sulardan ayıran özellik, kaynağından elde edildiği anda spesifik miktar ve oranlarda mineraller ve iz elementler içermesidir. Her maden suyu farklı miktarda mineral içerebilir.

Maden suyu içmek faydalı mı?
Maden suları kalsiyum, klor, magnezyum, sodyum, potasyum gibi vücut için önemli birçok mineral içerir. Özellikle terle sıvı ve elektrolit kaybının arttığı yaz aylarında, spor yapanlarda, sık seyahat edenlerde iyi bir seçimdir. Bazen su içmekten sıkılan danışanlarıma maden suyu ile değişik tarifler hazırlamalarını öneriyorum. Örneğin;
- Yarım çay bardağı taze sıkılmış elma suyu, biraz limon suyu, 1 -2 dal nane ve 1 şişe maden suyu
- Yarım şeftali rendesi, biraz limon ve 1 şişe maden suyu
- Yeni favorim ise bardağa iki parmak kadar şekersiz limonata koyup üzerini maden suyu ile tamamlamak; tavsiye ederim.

Maden suyu ile soda arasında ne fark var
Maden suyu ile soda karıştırılmamalıdır. Maden suyu yerin en derin katmanlarından çıkar. Çıktığı yerin jeolojik özelliklerini taşır ve magmadan aldığı karbondioksit gazının basıncı vasıtasıyla yeryüzüne ulaşır. Bu arada geçtikleri katmanlardan mineralleri de alarak yol alır. Bu sebeple maden suyu mineralce zengin ve doğal bir içecektir. Soda normal suya en az 570 mg bikarbonat ve 1000 mg karbondioksit (CO2) katılmasıyla elde edilen bir içecektir.

Her maden suyunun içeriği farklı olabilir
Maden suları, içerdiği minerallere ve düzeyler alınan kaynağın özelliğine göre farklı olabilir. Ülkemizde ve AB’deki yasal düzenlemeye göre maden suyunda magnezyum değeri en az 50 mg/L ise o su magnezyumdan zengin sayılır. Kalsiyum için kabul edilen değer ise en az 150 mg/L’dir. Maden suyunda bikarbonat için kabul edilen en az değer 600 mg/L’dir. Sağlık üzerindeki bir dizi olumlu etkisi 1200 mg/L üzerindeki değerlerde kesinleşir. Bikarbonat düzeyi ise 600 mg/L değerinin üzerinde kabul ediliyor. Maden sularında sülfatlı mineralli sular için kabul edilen AB değeri en az 200 mg/L’dir. Maden suyu alırken arzu ettiğiniz etkilere göre, içerdikleri mineral değerlerine bakıp karar verebilirsiniz.

Doğal mineralli suyun içerdiği mineraller ve yararları
Kalsiyum: Kemik, diş ve kalp sağlığı, kan pıhtılaşması, sinir uyarı iletimi
Magnezyum: Kalp, kas ve sinir sağlığı ve enerji üretimi
Sodyum: Su-elektrolit dengesi, sindirim desteği, asit-baz dengesi, uyarı iletimi
Potasyum: Hücre metabolizması, su dengesi
Florür: Diş ve kemik sağlığı
Iyodür: Troid bezi fonksiyonları desteği
Klorür: Su-elektrolit dengesi, sindirim desteği
Bikarbonat: Mide fonksiyonları, kan ve idrarda asit-baz dengesi
Sülfat: Kalın bağırsak fonksiyonları, safra kesesi ve fonksiyonlarının uyarılması

Ülkemiz maden suyu yeraltı kaynakları açısından çok zengin
Yapılan açıklamalara göre Türkiye’deki kaynakların yüzde 99’u boşa akıyor, ülkemizde 225 adet normal mineralli su kaynağının bulunmasına
rağmen bu kaynaklardan çıkan suyun sadece 24’ü şişeleniyormuş. Bu kaynaklardan çıkan günlük
63 milyon litre doğal mineralli suyun
630 bin litresi değerlendirilebiliyor. Türkiye’de şifalı
325 termal su,
225 maden suyu ve 75 içmece grubu bulunuyor.
Alıntıdır
Milliyet Cafe Yazarı uzmna diyetisyen Dilara Koçak yazdı