İğdebeli Köyü Hakkında Bilgi Çelebi Kırıkkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çelebi İğdebeli Köyü Bilgileri - İğdebeli Köyü Hakkında - İğdebeli Köyü Tanıtımı - İğdebeli Köyü Resimleri


İğdebeli, Kırıkkale ilinin Çelebi ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe:ÇELEBİ

İl: KIRIKKALE

İle Uzaklığı:59km

İlçeye Uzaklığı:6km

Rakım:1015 m

Tarihi

TaRiHi Köyün adını girişinde bulunan derenin etrafında iğde ağaçlarının olması nedeniyle bu ismi almış olabilir.Daha önceleri ise köyün eski sakinleri tarafından çiftlik olarak kullanılması sebebiyle bu bölgeye çiftlik veya yöre ağzıyla çitlik denilmekte imiş.Halen çevre köy sakinleri buraya eski ismi ile yani çitlik olarak telaffuz etmektedir.Köyü dört ana aile teşkil etmektedir ve şu an dört soyadı vardır.Bunların en büyüğü ULUÇAY sülalesidir.Bu aile ise yaklaşık yüzelli yıl önce Osmanlı döneminde Sivas vilayetine bağlı uzunyayla bölgesinin bağdili köyünün kızbarlıoğulları beyliğinden kopup gelmiştir.Bu beylik ise Osmanlı padişahı tarafından devlete yapılan destekler neticesinde bu ünvan verilmiş ve bu beylikten saraya kız verilmiştir.Beyliğin ismide bu olaydan ötürü KIZBARLIOÄĞULLARI olarak adlandırılmıştır.Bu ailenin dahada geçmişine bakacak olursak sarayla yani Osmanlı hanedanlık ailesi ile akrabalık bağlarının bulunabileceği ihtimali de vardır.Beyliklerinin anadoluya gerişi antep eski adıyla ayıntap tan olmuş ve buradanda uzunyaylaya yeleşilmiş.Osmanlı ailesininde göçü bu şekilde.belkide o dönemde yani beylik isminin verildiği tarihlerde akrabalık bağları biliniyordu ve devlete yardım bu şekilde sağlandı ve gelin verildi.

Kültür

türkmen köyüdür.tüm köy halkı birbirleriyle gayet iyi bir şekilde anlaşmaktadırlar.

Coğrafya

Kırıkkale iline 59 km, Çelebi ilçesine 6 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 86
1997 118

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

İğdebeli Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz