İğdir Köyü Bafra - Samsun

#1
Sponsorlu Bağlantılar
İğdir Köyü - Bafra İğdir Köyü - İğdir Köyü Hakkında - İğdir Köyü Resimleriİl: Samsun


İlçe: Bafra

Köy Muhtarı: EYÜP ÇAĞLAYAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 5951050

Cep Telefonu:

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 72 km

İlçeye Uzaklığı: 22 km

Rakım: 100 m

Tarihi

Köyün "iğdir" olan isminin oğuzların Uçoklar kolundan, Deniz oğulları'nın İğdir boyu'ndan geldiği araştırmalardan elde edilen bir bilgi olup ,köyü ilk kuranların bu boydan geldiği anlaşılmaktadır. Dr. Faruk Sümer'in "Oğuzlar" ismli eserine göre Bafra kazası, Canik Sancağı, iğdir boyu ve 26 vergi nufusu ile osmanlı salnamelerinde kayıtlıdır. Köye daha sonra yerleşen insanların atalarının ise Vezirköprü'ye ait Soruk vadisinden 1800'lü yıllların başlarında büyük bir sel felaketi sonrası buraya göçen insanlar oldukları yaşlılardan dinlenen ve dilden dile gelen bilgilerdir. Selden kurtarabildikleri sürü ve eşyaları ile Kızıl ırmak vadisi boyunca kuzeye doğru ilerliyerek bugünkü İğdir köyü'nü ve yaylalarını Kendilerinden önce gelenlerle birlikte yurt edinmişlerdir.Osmanlı Salnamelerinden anlaşıldığığı kadarı ile Soruk vadisinde yaşarken İğdire göç eden insanların Vezir köprü'de yerleşik Kınık aşireti'nin Karalı oymağı'na bağlı Soruk Bey'in soyundan geldiği bilinmektedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Köy Samsun'a 72 km , Bafra'ya 22 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007 - 71
2000 - 241
1997 - 307

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 -
2004 -
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak ilgisizlik yüzünden eğitim yapılmayıp kullanılmıyor.çocuklar bafraya gidip yaz tatilinde geliyorlar . Köyün içme suyu şebekesi yoktur , kanalizasyon şebekeside yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan asfalt yol yoktur.köyün geri kalmışlığının en önemli sebebi yolun olmayışdır.Yörede yolu olmayan başka köy yoktur.köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsinizz