Iğırbığır Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erzurum İli Köyleri - Iğırbığır Köyü Horasan - Iğırbığır Köyü Hakkında Bilgiler - Iğırbığır Köyü ResimleriCoğrafya

Köyü Erzurum İli'nin Horasan İlçesi'ne bağlı bir köy olup 40.040001 enlemi ve 42.16 boylamı koordinatlarında yer alır.

Iğırbığır köyü: Erzurum ili horasan ilçesine bağlı, T.C. siyasi haritasında "Aras Güney Dağları" bilinen Ağrı'nın Eleşkirt, Kars'ın Sarıkamış, Erzurm'un Horasan ilçelerinin üçgeninde yer alır. Karayollarının E 80 güzergahında Horasan-Ağrı istikametinde yaklaşık 15. km sola ayrılıp devam eden doğrultudaki 7. köydür. Erzurum ilinden 130, Horasan ilçesinden 50 km yaklaşık 35 km'si toprak yoldur. Köye ait vasıtalar bulunmamaktadır. Iğırbığır Köyü'nün, Karapınar, Teknecik, Maharcık, Balıklı, Kozan, Ortakale, Çermeli, Kaynarca, Eğertaş, Hasanbey ve Mollaahmet olmak üzere 11 köyle sınırı vardır.
kaynak: Iğırbığır Köyü Ve CIBO (Cebrael) Aşireti
yazar: A.S. Servet Horasan
Tarih

Köyün resmi adı Yeşilyurt olmakla beraber tarihi ismi Iğırbığır'dır.Yapılan araştırmalarda, elde edilen arkeolojik incelemeler göz önüne alınarak köyün kuruluş tarihi milattan öncelerine dayandığı düşünülmektedir. Köyün sınırlarına dahil olan İkİzkaleler, Yeşilgöl, Sado Ağa gölü, Kani Spi yaylası (Erzurum-Kars Platosu), yer altı suları taşlık alanları ve büyük ve oldukça dolu mezarlığı burada milat öncesi ve sonrasında çeşitli medeniyetlerin yaşadığı ve tarihi ticari yolar üzerinde bulunması hasebiyle köklü bir geçmişe sahip olduğu düşünülmektedir... Iğırbığır köyünde uzun bir süre ikamet eden büyük aileler (aşiret) milli mücadele yıllarında Rus-Ermeni işgallerine karşı müthiş ve takdire şayan mukavemet göstermiş ve resmi Osmanlı Arşivinde Iğırbığır Karyesi'ni tarihe geçirmiştir... Iğırbığır Karyesi Osmanlı İmparatorluğunun Rus işgalcilerine sınırı olmuş ve düşmanı püskürten tek köy karyesi olmuştur.Köyde İslam-i Kürd geleneği hüküm sürmektedir. (Osmanlı arşivi Iğırbığır Karyesi Kazım Karabekir kayıtları Ermeni Mezalimi)
kaynak: Iğırbığır Köyü Ve CIBO (Cebrael) Aşireti
yazar: A.S. Servet Horasan
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve serttir. Yöre insanları soğuk iklime kara kış şartlarına alışkın olduğu için karakterleride mücadeleci ve zorluğa alışık bir toplumdur. Kış aylarında, doğum yapmak üzere hastahaneye yetiştirilmeye çalışılan köy kadınları, kar üstünde kızakla köylüler tarafından çekilen yurudm insanı manzaraları bu bölgelerde cereyan eder. Bölgenin ulaşım sorunu üzerinde çlaışmalar devam etmektedir.
Nüfus

1999 , 962 2003,598, 2008,318
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sezon boyunca beslenilip büyütülen büyükbaş hayvanlar Kurban Bayram'larında büyük şehirlere götürülerek sahipleri tarafından satılmaktadırlar. Hayvan satış yerlerinde Horasan Iğırbığır çadırlarını görmek mümkündür.
Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefonsürekli kesilmektedir.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.