‘İKİYÜZ’ mü, ‘İKİ YÜZ’ mü?

#1
Sponsorlu Bağlantılar1 Ocak’ta YTL’nin Y’si atılırken, aynı anda piyasaya çıkarılan ‘200 TL’lik kâğıt parada yazım hatası olduğu ileri sürüldü
Koleksiyonerler ilk seri 200 TL bulmak için bankalara koştu. Merkez Bankası, hata yapılmadığını, daha önce çıkarılan 500 TL’de de ‘BEŞYÜZ’ ibaresinin bitişik yazıldığını açıkladı.
Türkiye, yılbaşında tedavüle çıkan TL ile birlikte hem yeni parasıyla hem de yeni 200 TL ile tanışırken, ‘hatalı basım’ tartışmaları da başladı. 200 TL’nin yazı ile yazılışında hata olduğu ileri sürüldü. Bu paranın üzerinde ‘İKİ’ ve ‘YÜZ’ sözcükleri ‘İKİYÜZ’ şeklinde, bitişik olarak yer alıyor. Türk dili uzmanlarına göre bu imla hatası. ‘İKİYÜZ’ yazısı, “Sayıların her rakamını ve basamağını gösteren sözcük ayrı yazılır” kuralına aykırı.

Dilcilere göre yanlış
Dil Eleştirmeni Necmiye Alpay hatayı, “Bitişik yazılması gerekmeyen durumlardan birisi” diyerek değerlendirdi. Alpay, “Bazı durumlarda bitişik yazılması gerekiyor. Örneğin, parayla ilgili belgelerde, çeklerde bitişik yazılıyor. Araya harf veya rakam konulmasın diye. Onun dışında bütün durumlarda ayrı yazılıyor. Yeni banknotta bitişik yazılması gerekmiyor. Çünkü bu banknotlarda araya bir harf konulması söz konusu değil. Bu bir hatadır. Ancak anlam değişmediği için çok da vahim değildir” dedi.
Eski Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Bican Ercilasun, “Banknottaki rakam bitişik olarak yanlış yazılmıştır. Ayrı yazılmalıydı” dedi.
İstanbul Üniversitesi Yeni Türk Dili Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özkan rakamların sadece çek ve senetlerde bitişik yazıldığını vurgulayarak, “Ama para baskıdır, üzerine herhangi bir rakam girme gibi durum söz konusu değildir” dedi.
Yeni ‘200 TL’ edinmek için bankalara koşan koleksiyonerlerin gözü Merkez Bankası’na çevrildi. Tanınmış koleksiyoncu Güvendik Fişekçioğlu, “Şu anda oluşmuş bir koleksiyon değeri yok. Eğer Merkez Bankası hatalı kabul eder de piyasadan çekerse o zaman çok önemli olur” dedi.