İlaçlar çocukta ateş yaparmı

#1

İlaçlar çocukta ateş yaparmı konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar

İlaçlar çocukta ateş yaparmı

Ateş bir ilaç alındığında yükseliyor, ilaç kesildiğinde kayboluyor ve ateşi açıklayacak bir başka hastalığın olmadığına karar veriliyorsa ilaç ateşinden bahsedilir.

İlaç ateşi genellikle eozinofili, döküntü, kaşıntı veya ilaç allerjisi ile ilişkili değildir.

İlaç ateşi tedaviye başlandıktan sonraki herhangi bir zaman içinde ortaya çıkabileceği gibi ateşin derecesi 38-43o arasında değişebilir.

İlaç ateşine neden olan ilaçların başlıcaları şunlardır:

Antibiyotikler (penisilin,

Sefalosporinler,

Antikonvülzanlar (fenitoin, karbamazepin),

Antineoplasik ilaçlar (bleomycin, cytarabin, L-asparaginas),

Kardiovasküler ilaçlar (hidralazin, metildopa, kinidin).

Tedavide neden olan ilaç kesilir, bir başka ilaca geçilir.

Ateş genellikle ilaç kesildikten sonraki 72 saat içinde kaybolur



alıntı