İlaçları meyve suyu ile içmeyin

#1
Sponsorlu Bağlantılar
İlaçları meyve suyu ile içmeyin
Meyve suları, kanser, tansiyon ve kalp ilaçlarının etkisini azaltıyor.

KANADA'da yapılan bilimsel bir araştırmada meyve sularının, alınan bazı kalp, tansiyon ve kanser ilaçlarının etkisini azalttığı ortaya çıktı.
Kanada'daki Western Ontario Üniversitesi'ndeki bilim adamları birlikte alındıklarında greyfurt, portakal ve elma suları belli kanser, kalp ve tansiyon ilaçlarının vücuttaki emilimini önlediğini saptadı. Bu durumda hastaların ilaç tedavilerinin yeteri kadar işe yaramayacağına dikkati çeken Kanadalı bilim adamları, hastaları ilaçlarını meyve suları ile almadan önce doktorlarına danışmaları konusunda uyardı. Yaklaşık 50 ilacın meyve sularından etkilendiğini tespit ettiklerini açıklayan Kanadalı bilim adamları, Amerikan Kimya Kurum'una araştırma sonuçlarını sundu. Araştırma ekibinin başında bulunan Dr David Bailey, “Vardığımız bulgulara göre, greyfurt ve diğer bazı meyve suları belli ilaçların ağızdaki emilimini azaltıyor” derken hastaların ilaçlarını greyfurt veya diğer meyve suları ile alıp alamayacakları konusunda doktorlarına veya eczanelere danışmalarını önerdi.

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, yapılan başka bir araştırmada özellikle greyfurt suyunun bazı ilaçların etkisini artırarak aşırı doza neden olduğunu ve bu nedenle tedavi gören belli hastaların bu meyveyi veya suyunu tüketmekten kaçınmalarının tavsiye edildiğini yazdı.