İlemin Köyü Erdemli Mersin

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
İlemin Köyü Erdemli Bilgileri - İlemin Köyü Hakkında - İlemin Köyü Tanıtımı - İlemin Köyü Resimleri
İlçe: ERDEMLİ - İl: MERSİN

Köy Muhtarı: Bilgi Yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok

Demografik Bilgiler:
Nüfusu:
2000/620
1997/0
İle Uzaklığı:
50 km
İlçeye Uzaklığı:
25 km
Rakım:
620 m
Sağlık Evi
Yok
Sağlık Ocağı
Yok

İlköğretim Okulu
Yok
PTT Şubesi
Yok
PTT Acentası
Yok
Su Şebekesi
Var
Kanalizasyon
Yok

Ulaşım

Elvanlı ve Tömük üzerinden Erdemli'ye ulaşmak mümkündür. Köye özel araçlarla da ulaşılır.

Eğitim

En eski ilkokullarımızdan biri de 1932 yılında, köylü-devlet işbirliği ile bu köyde açılmıştır.Ancak daha sonra köye 8 yıllık ilköğretim okulu açılmış olup taşımalı sisteme son verilmiştir.8 yıllık okuldan mezun olanlar ise Lise öğrenimini tamamlamak için Tömük, Edremli veya Mersine gitmektedir.

Sağlık

Köyde sağlık ocağı veya sağlık evi yoktur.

Nüfus

2000 yılı nüfus sayımına göre köyün nüfusu 622'dir. Yaz mevsiminde nüfus 1200 civarında olmaktadır. Köy, 350 haneden oluşmuştur.

Cami

Köyde bir tane cami vardır.

Mahalleler

Bozyaka, Örentepe Keller ve Karakuşlu olmak üzere dört mahalleden oluşmuştur.

Yetiştirdiği ürünler

Limon, şeftali, incir, nar, zeytin ve domates en çok yetiştirilen ürünlerdendir.

Geçim kaynağı

Çiftçilik ve hayvancılıkla geçimi sağlanan köyde açık sebzecilik gelişmiştir. Gelişen bir sektör de zeytinciliktir. Köyde büyükbaş ve küçükbaş hayvan besiciliği en önemli gelir kaynaklarınadandır.

Tarihi eserler

Köy içerisinde cami civarında Osmanlılar'dan kalma eski mezar kalıntıları vardır.

Su

Köyde hem içme suyu hem de sulama suyu vardır,2008 yılına kadar sulama suyu yetersizdi suan yeterli duruma getirilmistir .

İklim

Köyde Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir.

Köy hakkında genel bilgi

Adını güvenilir bir yer anlamına gelen emin il den almaktadır. Yaklaşık 350-400 yıllık bir mazisi vardır. Düzenli bir nüfus planlaması bu köyde yapılmaktadır. Öyle ki 1945 yılında toplam öğrenci sayısı 105 iken bugün 63'tür. Eskiye nüfusunda azalma tespit edilmiştir.

İlemin köyü, Erdemli çevresinde en fazla villaların bulunduğu köydür. 1980'li yıllardan itibaren villa tipi siteler kurulmuştur. Dağ havası bulmak isteyenlerin huzur bulduğu bir köydür. Bu amaçla yaklaşık olarak 200 civarında daire yapılmıştır.

Köy sakinleri, yaz mevsiminde Sapaçayır yaylasına çıkar. Köyde herkesçe bilinen ve Sapaçayır civarında geçen bir de ilginç efsane vardır:

İki genç birbirlerine ölesiye aşık olur. Genç delikanlı, kızı babasından istetir. Ancak kızın babası kızımı bir çobana vermem der. İki aşık bir Cuma akşamı kaçarlar. Kaçtıkları gün şiddetli bir yağmur yağar, aşıklar bir kayanın altına sığınırlar. İşte o an kayanın üzerine yıldırım düşer ve aşıklar kayanın altında kalarak ölürler. Köyde rivayet olunur ki, her Cuma akşamı o kayadan iki aşığın sesleri duyulurmuş.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz