İletişimin İnsan Hayatındaki Yeri Ve Önemi Hakkında Bilgi

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
İletişimin İnsan Hayatındaki Yeri Ve Önemi Hakkında Bilgi - İletişimin İnsan Hayatındaki Yeri nedir - Dilin İnsan Hayatındaki Yeri Ve Önemi nedir
İnsanlararası iletişim;kişilerin birbirlerine bilinçli veye bilinçsiz olarak iletmek istedikleri duygu ve düşüncelerini aktardıkları bir süreçtir.Bu sürecin başarısı, bireyin yaşamındaki mutluluğun temelini oluşturur.
1*Karşımızdaki kişilere saygı duymak,onların varlığını kabul etmek, önemli ve değerli olduklarını hissttirmek, olduğu gibi benimsemek anlamını taşır.
2*Gerçekçi ve doğal davranmak, abartıdan uzak, olduğu gibi davranmaktır.
3*İletişimin belki de en önemli ögesi empatidir.Empati, bir anlamda dış dünyayı karşımızdaki kişinin penceresinden görmeye çalışmaktır.Kurulan bu duygu ortaklığı iletişimi güçlü kılar.İLETİŞİM SADECE KONUŞMA DEĞİLDİR

İletişim aynı zamanda;
*Ne söyleyeceğimizi bilmek,
*Bunu ne zaman söylemenin daha uygun olacağına,
*Nerede söylemenin doğru olduğuna karar vermek,
*En iyi nasıl söyleneceği hususunda fikir yürütmek,
*Olayları basite indirgeyerek sunabilmek,
*Akıcı bir dille ve karşınızdaki kişiyle göz kontağı kurarak konuşabilmek,
*Dikkati yoğunlaştırabilmek ve karşınızdaki kişinin verilen mesajı anlayıp anlamadığını kontrol edebilmektir.


İletişimdeki temel ilke kabul etme'dir.Başkalarını olduğu gibi kabul etmek, ilişkileri kuvvetlendirmede önemli bir etkendir.Birey karşısındaki kişiye gerekli anlayışı gösterip kabulkar, hoşgörülü bir ortam sağlarsa, onun kendini güven içinde hissedip, kendi özüne uygun davranışlar içine girmesine fırsat verir.Böylece bir ilişkide diğer kişi olumlu yönde değişebilir, sorunları çözmeyi öğrenebilir, daha üretici, daha yaratıcı olabilir.


İletişimde kişiyi etkili kılan, insanlarla yapıcı olarak konuşmasını öğrenmesidir.Usta danışmanlar başarılarının temel nedenini, kişiyi konuşmaya başlatmak ve onu dinleyerek''yolundan çekilmek'' olduğunu söylerler.


İLETİŞİMİN ÖNEMİÜlkemizde ve dünyada iletişim önemi ülke politikalarınca ve şimdilerde özel şirketlerin ataklarıyla daha çok anlaşılmaya başlanmıştır. Ülkemizde ve dünyada iltişim için harcanan paralar ortadadır.

ÖRNEK: Bizim ülkemizin milyarlarca dolar harcayarak uzaya fırlattığı TÜRKSAT uyduları bunun apaçık örneğidir.

Özel müteşebbislerde de bunun örneğini görmekteyiz. Buna da örnek verecek olursak dünyanın en zengin insanlarından Bill Gats sahip olduğu microsoft firması ve Türkiye de yine bir iletişim firması olan Turksellin sahibi Mehmet Karamehmet ülkenin en zenginleri arasındadır.


İLETİŞİMİletişim bilgi üretme,aktarma ve anlamlandırma sürecidir. Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi iletişimde eğitimin rolü çok büyüktür zira bilgi üretmek ,aktarmak, anlamlandırmak tamamen eğitimin işidir. Bundan sonraki bölümde de bu durum üstünde duracağım.


İLETİŞİMDE EĞİTİMİN ÖNEMİBiraz önce de bahsettiğim gibi iletişimde eğitimin önemi tartışılmamaktadır. Bizim kültürümüzden önek verecek olursak :
Sivas ve Kayseri arasında yaşanmış bir olay bu olayda en çok dikkat çeken olay iletişim ve eğitim eksikliğin ne boyutlara vara bileceğidir.(1980) Kayseri ve Sivas sınır iller olması hasebiyle aralarında yaşanan iç çatışmalar iletişimi de etkilemiş normal şarlar altında insan ilişkilerin yoğunlaştırmak amacıyla yapılan bir etkinlik olan futbol büyük olaylarla bitmiştir.39 insanın vefat ettiği bu olaylar dahada büyümeden zorda olsa kapatılmıştır. Bunu sadece bu olayda olduğunu söylemek yanlıştır. Zira dünyanın her yerin de böyle vakalar olmaktadır. Aramalar sonucun da insanlar sanki savaşa gider gibi döner bıçakları v.s. ile görülmektedir İletişimi böyle anlıyorlar. Yine toplumuz da çarpıcı örnekler verecek olursak talk show program yapımcısı Beyazın verdiği bir örnek verecek olursak. İki takım taraftarları karşı karşıya geçerek başlarlar şöyle iletişime geçerler. Bir taraf öteki tarafın en kutsal varlığı anasına , öteki tarafta o tarafın anasına küfretmeye başlar iletişim budur işte.

Diğer bir ciddi b,r kurum olan TBMM kurumun halide ortadadır. Zira Tayland’dan sonra en iletişimin yoğun yaşandığı meclis bizim meclisimizdir. En ciddi kurumuz bilen bu haldedir.

Fakat bu kadar karamsar bir tablo çizmemiz halinde sıkılacağınız için konuyu bu durum da ne yapmamız gerektiği konusuna çekmemiz gerektiğini düşüncesindeyim . Ne yapmamız gerektiği ise aşikardır. Eğitim ve iletişime gerektiği kadar önem vermemiz gerektiğidir. Bunun için çocuğumuz ne ve ne zaman ve nasıl davranmamız gerektiğini bilmemiz gereklidir.bunun için de beni dikkat ile dinlemeniz gerektiği kanısındayım .GELİŞİM DÖNEMLERİNİN İLETİŞİME ETKİSİAnne karnındayken çocukla iletişim başlar zira hepimiz duymuşuzdur anne karnındaki bir çocuk müzik dinletildiğinde rahatladığı fakat tam tersi bir durumda ise olumsuz etkilendiği bilimsel araştırmalar da ispatlanmıştır.3 aydan sonra bu durumun geçerli olduğu bilinen bir başka önemli bir durumdur.

A) 0-2 Yaş Grubu :Bu yaş gurubunda ki etkiler yaşam boyu deva ettiği bilimsel araştırmalarda kanıtlanmıştır. Bu da bu yaş döneminin önemini ortaya koymuştur. Örnek verecek olursak Pirematüre doğan bir çocuk yaşam boyu zayıf ve çelimsizdir v.s. Bu dönemdeki özellik ve gereksinimlerini algılama düzeyleri ilerdeki hayatındaki iletişime de önemli etkisi vardır. Yine bu dönem yine dengeli bir iletişim kurmamız çok önemlidir. Bu aslında bütün hayatımız boyunca dikkat etmemiz gerekli bir tutumdur.
B) 3-6 Yaş Grubu : Çocuk artık bu dönemde yürümeye başlamıştır. Bu önünde çevrenin çocuk üzerinde çok büyük etkisi vardır. Artık sizin kadar çevredeki bakkal Mehmet amcası ile de etkileşime girecektir


Uluslararası iletişimin önemiKüreselleşme:
Yaşamın toplum, siyaset, ekonomi, uluslararası ilişkiler ve din gibi pek çok unsurunu etkileyen ve bunlardan etkilenen bir süreçtir.
Küreselleşme süreçlerinin bütünleştirici bir parçası olan uluslararası iletişim de, küresel bilincin oluşumunda ve bireyin toplumsal yaşam evrenini yeniden yapılandıran düşünsel süreçte, merkezi bir rol oynamaktadır.

Uluslararası iletişim:

* Diplomatik yollarla
* Uluslararası kuruluşlar aracılığı ile
* Kitle iletişim araçlarıyla (Radyo, TV, İnternet, Uydu haberleşme, Basın Yayın)
* Sempozyum, Panel vb. toplantılar aracığı ile sağlanır.

Dil:
Resmi olarak kullanılan ortak dil olmamakla birlikte, İngilizce en yaygın kullanılan dil olarak bu görevi üstlenmiştir diyebiliriz.
 

Son düzenleyen: Moderatör:
K

Kayıtsız Üye

#2
iletişim hangi yollarla yapılır
bunun cevabını bulamadımda
 

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#3
Başlıca İletişim Yolları:

1- Sözlü İletişim: Karşılıklı konuşmaya dayalı iletişimdir.
2- Yazılı İletişim: yazı yoluyla sağlanan iletişimdir.
3- Hareketlerle İletişim: Jest, mimik ve çeşitli hareketlerle sağlanan iletişimdir.
 
M

minik serçe

#4
çok yardımcı oldu desem yalan olur hiç yardımcı olmadı daha lazım veya daha etkili yazılar olabilirdi...
 
Ç

ÇİLEK

#6
HARİKASINIZ İŞİME ÇOK YARADI BU KADARI BENİM İÇİN YETERLİ ÇOOOOK TESEKKÜRLER