Ilıcalı Köyü Sındırgı Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sındırgı Ilıcalı Köyü Bilgileri - Ilıcalı Köyü Hakkında - Ilıcalı Köyü Tanıtımı - Ilıcalı Köyü ResimleriIlıcalı ,Balıkesir Sındırgı ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: SINDIRGI

İl:BALIKESİR

İle Uzaklığı:63 km

İlçeye Uzaklığı:7 km

Rakım:340 m

Nüfus:

2000:837
1997:867

Tarihi

Köyün eski adı "emendere" olup "aman-dere" telaffuzundan geldiği söylenmektedir. Ancak eski Roma ya da Bizans yerleşimi olarak kaynaklarda geçen "amandros" tan bozularak bu şekli aldığı da öne sürülmektedir.

Yeni ad olan Ilıcalı ise köyün yakınında bulunan kaplıcasından gelmektedir.

Emendere kaplıcasının başlıca özellikleri vücut ısısına yakın sabit sıcaklığı ve Türkiyedeki en yüksek radyoaktif mineral barındıran su olmasıdır.

Özellikle cilt hastalıklarında tavsiye edilmektedir.

Geçmiş yıllara kadar yetersiz ve sınırlı konaklama imkânı olan köy tüzel kişiliğine ait hamam yerine Sındırgı Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir belediyesi ortaklığı ile turistik hüviyette modern bir tesis inşa edilmiştir.

Kültür

Köy özellikle geçmişte yetiştirilen çok kaliteli bal kabağı ile meşhurdur. Bal kabağından yapılan kabak tatlısı ve özellikle tepside "kabaklı dolama" denilen tatlı böreği otantiktir. "Emendere kabağı" sözü özellikle kısa saçlı ve kel kişiler için civarda kullanılan takılma amaçlı bir deyimdir. Bunun yanısıra Tarhana çorbası, keşkek gibi yöreye özgü yemekler de yapılmaktadır. Köyün Dikmen dağı eteklerinde bulunması nedeniyle kıl keçisi hayvancılığı mevcut olup keçi peyniri vb. ürünler yanısıra kıldan yapılan heybe, çuval,çul, kilim gibi ürünler de mevcuttur. "Emendereli" ismi geçmişten beri hep biraz kabadayı, maço kişilikle birlikte anılmıştır.

Coğrafya

Balıkesir iline 63 km, Sındırgı ilçesine 7 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: EMİN YAZAR

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (266) 535 10 11
Cep Telefonu: 0(536) 259 17 33

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz