İlimbey Köyü Geyve Sakarya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
İlimbey Köyü Geyve Bilgileri - İlimbey Köyü Hakkında - İlimbey Köyü Tanıtımı - İlimbey Köyü Resimleri
İlçe: GEYVE - İl: SAKARYA

Köy Muhtarı: HÜSEYİN DEMİR


Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:

5270100
Cep Telefonu:

05332215988

Sakarya
Bilgiler
Nüfus 208 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 54700
Alan Kodu 0264
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Sakarya
İlçe Geyve
Web Sitesi
İlimbey, Sakarya ilinin Geyve ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Sakarya'nın Geyve ilçesine bağlı İlimbey bu tarihten yaklaşık olarak 120 - 130 yıl kadar önce 93 harbi olarak bilinen Açıklama; 93 Harbi ya da 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı Osmanlı padişahı II. Abdülhamit döneminde yapılan bir Osmanlı-Rus savaşıdır. Rumi takvime göre 1293 yılına denk geldiğinden Osmanlı tarihinde 93 Harbi olarak bilinir. Hem Tuna Cephesi'nde, hem de Kafkasya Cephesi'nde savaşılan 93 Harbi Osmanlı Devleti için büyük bir yenilgiyle sonuçlanmış; hem büyük bir toprak kaybına neden olmuş, hem de Rus ordusunun İstanbul'un eşiğine (Yeşilköy) kadar gelerek[1] Osmanlı Devleti'nin varlığını tehdit etmesiyle sonuçlanmıştır." Osmanlı - Rus savaşı sonrasında Osmanlı imparatorluğunun toprağı olan Kafkasyadaki Gürcistan - Acara özerk bölgesinde bulunan Batum şehrine bağlı çeşitli müslüman köylerden göç eden Müslüman Muhacırlarca kurulmuştur. Şu anda İlimbey'de yaklaşık 40 - 50 hane yerleşik, 40 - 50 hane de yazlıkçı villa olmak üzere toplam 80 - 100 hane bulunmaktadır, İlimbey yemyeşil ormanlarla kaplı çok güzel, sessiz, sakin , tertemiz havasıyla adeta Karadenizin o eşsiz doğal güzelliğini ayağınıza getirmektedir, İstanbul'a Adapazarına çok yakın olması nedeniyle tercih edilmektedir, İlimbey'in Adapazarı şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 20 km olup, Eskişehir - Bilecik karayolu üzerinde Karaçam köyünün üst tarafındadır, İlimbey Samanlı dağlarının eteklerine kurulu bir Orman Köyüdür, gökyüzünden bakıldığında ormanların içindeki evler zor görünür, köyün içi ve etrafı Samanlı dağlarınca çevrilmiş durumdadır, köy halkı asli dili olan Gürcüceyi hala konuşmaktadır, köy halkı geçimini genelde çeşitli sektörlerde çalışarak sağlamakta olup, tarım kısmen yapılmakta, hayvancılık ise artık yapılmamaktadır. Gelenek ve görenek olarak Artvin ve karadeniz yöresinin gelenek ve göreneğine sahiptir. İlimbey'e hafta sonları çeşitli turizm firmalarınca ülkemizin çeşitli yerlerinden gelen yerli turistlerce dağ ve dere gezileri düzenlenmektedir.

Kültür

Konuyla ilgili olarak
www.ilimbey.org sitesine bakabilirsiniz.

Coğrafya

Sakarya iline 18 km, Geyve ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 208
1997 358

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarıma dayalı olup, köy sakinlerinin çoğu çeşitli fabrika ve işletmelerde , kamu kurumlarında çalışmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009Turgut ÖZDEMİR
Seçim Yılı Muhtar
2004 Hüseyin DEMİR
1999 Hüseyin DEMİR
1994 Ahmet ÇETİN
1989 Ahmet ÇETİN
1984 Selahattin ÖLMEZ

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak faaliyette değildir, taşımalı eğitim ile öğrenciler 1,5 kilometre aşağıdaki Karaçam köyünde eğitim görmektedir, Köyde, içme suyu şebekesi bulunmaktadır, ayrıca her evin kendine ait kanalizasyon sistemi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon, internet imkânı ADSL vardır, ayrıca köy merkezinde bir adet camii ve İlimbey köyü Gençlik ve Spor Kulübü derneği lokali bulunmaktadır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz