Ilıncak Köyü Sivrice Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sivrice Ilıncak Köyü Bilgileri - Ilıncak Köyü Hakkında - Ilıncak Köyü Tanıtımı - Ilıncak Köyü ResimleriIlıncak,Elazığ Sivrice ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: SİVRİCE

İl:ELAZIĞ

İle Uzaklığı:82km

İlçeye Uzaklığı:52km

Rakım:800 m

Nüfus:

2000:87
1997:63

Tarihi

Köyümüzün kuruluşu 600 yıllıktır.osmanlı arşivlerinde harput yöresindeki iskan bilgilerinde köymüzü kuranlar yöremizde köklü izler ve geçmiş bırakmış olan Türkmen Çubukoğullarıdırlar.ilk ciddi elazığ yöresine Türkmen yerleşkeleri çubukoğullarınca yapılmıştır.en son abdulazizhan döneminde ermenilerden boşalan köylere halep,azerbaycan,kerkük,musul,erbil,telafer,urfa dan Türkmen aşiretleri elazığ ve kazalarını Türkleştirmek amacıyla iskan edilmişlerdir.bu da harput ve elazığ yöresinin Türkmen kimliği kazanmasına neden olmuştur.karakeçili,bayat,düğer,beydilli,çubuklu,a vşar,sarıkeçili gibi türkmen obaları elazığ merkez köyleri ilçeri ve ilçelerinin köylerine iskan olmuşlardır..

Kültür

Köyümüz Türkmen asıllı olup,köyde Türkçe konuşulmaktadır.Türk gelenek ve görenekleri kaybalmamış ve halen yaşatılmaktadır.Köyümüz sunni hanefi olup inançlarına bağlı yaşamaktadır. Köyümüz nüfusundan birçok birey Adana merkez ve Kadirli ilçesine yerleşmiş ve bu bölgelerde doğup büyümüşlerdir.Genellikle yaz aylarında köy ziyaretleri yapılır.

Coğrafya

Elazığ iline 82 km, Sivrice ilçesine 52 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: YAŞAR ERBAY

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: (0424) 4221043
Cep Telefonu: (0535) 6931912

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz