İlk İzlenim; Kalıcı İzlenim

#1
Sponsorlu Bağlantılar
İlk İzlenim; Kalıcı İzlenim...


İnsanlarla tanıştığında onların üzerinde bırakacağın “ilk izlenim” ilk saniyeler içerisinde edinilen izlenimdir.

Gerek iş hayatımızda gerekse sosyal yaşantımızda hergün birçok kişiyle tanışır veya önceden tanıdıklarımızla iletişim halinde oluruz. Yeni tanıştığımız kişiler üzerinde çok kısa bir zaman içinde bıraktığımız bu ilk izlenim olumlu veya olumsuz olabilir. Burada en kötü olan şey ilk izlenimi tekrarlamak için ikinci bir şansımızın olmamasıdır. İyi olan şey ise ilk izlenimimizi oluşturmanın büyük ölçüde bize bağlı olmasıdır. Mesela bir odaya girdiğinde oradakiler seni tepeden tırnağa süzerler. Peki bu kadar kısa zamanda etkileyici şey ne olabilir ki???

Tabiki öncelikle şeklin şemalin; herzaman doğru mesaj vermese de ilk görüş çok önemli... Daha sonraki görüş merkezi “yüzün” dür. Eğer yüzün karşındaki insana bakıyorsa burada da göz teması o insanla arandaki iletişimde büyük rol oynar. Tepeden tırnağa seni süzen bakışlar ayaklarda son bulur.

Şimdi sen: “ayaklar da mı önemli?” diyeceksin... Tabiki önemli; mesela bir yere girdin ayakkabıların çamurlu boyasız çorapların düşmüş... Oradaki insanlar senin hakkında ne düşünürler dersin???Demek ki ilk izlenimden başlamak üzere;

Sözlü iletişim
Sözsüz iletişim
Yazma sunum dinleme
Karakter karizma
Davranış ve tavırlar insanların kafasında senin kişisel imajını oluşturan öğeler olarak tanımlanabilir.