İlköğretim haftası ile ilgili tiyatro

#1
Sponsorlu Bağlantılar
ilköğretim haftası tiyatro oyunu,ilköğretim haftasıyla ilgili tiyatro,ilköğretim haftası tiyatro metni,ilköğretim haftası hakkında tiyatro,ilköğretim haftası ile ilgili tiyatro

AYŞE’NİN KARARI

OYUNCULAR:
Anlatıcı
Ayşe
Kötü düşünce
İyi düşünce

ANLATICI- İyi günler sevgili öğrenci arkadaşlar. Hepiniz hoş geldiniz. ....-..... eğitim öğretim yılı bu hafta başladı. Hepinize hayırlı uğurlu olsun. Büyük bir istekle, arzuyla, hevesle okulunuza geldiniz. Öyle değil mi arkadaşlar. Sizler okulunuzu çok seviyorsunuz. Çünkü ben okumalıyım, bilgi öğrenmeliyim, Ülkeme, milletime ve tüm insanlığa yararlı olacak bir şeyler yapmalıyım diye düşündünüz, karar verdiniz ve geldiniz. Ne güzel. Ancak arkadaşımız Ayşe okula gitmek konusunda henüz karar verememiş. Ne yapacağını bilemiyor. Haydi bakalım hep birlikte izleyelim Ayşe nasıl bir karara varacak.
AYŞE- Okullar açıldı, herkes okula gidiyor. Ama ben ne yapacağımı bilemiyorum. İçimden bir ses diyor ki:
İYİ DÜŞÜNCE- (Ayşe’nin arkasından Sahneye çıkar) Ayşe, ben senin içindeki iyi düşünceyim. Hiç vakit geçirmeden doğru okuluna git, hadi.
KÖTÜ DÜŞÜNCE: (Kahkaha atarak Ayşe’nin arkasından sahneye fırlar) Ayşeee, ben senin içindeki kötü düşünceyim. Okula gitmene hiç gerek yok Ayşe. Vaktini boşa harcama okul sana bir şey kazandırmaz
AYŞE- Bu iki düşünce arasında kaldım. Acaba ne yapmalıyım?
K.D- Sen benim sözümü dinle, al çantanı eline git hadi. Öğretmenlerin, arkadaşların seni bekliyorlar. Hem okula gitmek vaktini boşa harcamak değildir. Asıl okula gitmezsen zamanını boşa geçirmiş olursun.
ANLATICI: Evet işte böyle arkadaşlar. Gelin bizler Ayşe’ye yardımcı olalım. Ayşe okula gitsin mi yoksa gitmesin mi siz söyleyin.
A- Peki, madem arkadaşlarım istiyor o halde okula gidiyorum.
İ.D- Aferin Ayşe, aferin sana.
K.D- (Fırlar) Hayır, hayır Ayşe gitme okula gitme. Bol bol televizyon seyretmek varken, güzel güzel oynamak varken okulda sıkılmaya ne gerek var. Gel beni dinle vazgeç bu işten git oyna sokaklarda oyna Ayşee.
İ.D- Aklını başına al Ayşe. Okul insanın canının sıkıldığı bir yer değil ki. Arkadaşlarınla, öğretmenlerinle birlikte olmak, bilgi öğrenmek canını sıkan şeyler değil, tam tersi seni çok mutlu edecek işlerdir. Hem yaz tatili boyunca bol bol oynamadın mı? Derslerini bitirdikten sonra gene oynarsın. Haydi benim dediğime uy, okulunu koş haydi koş.
K.D- Hayır, hayır beni dinle. Bırak o çantayı defteri, kitabı bırak. Bilgi öğrenmeyiver ne olacak sanki.
A- Bırakayım mı dersin gitmesem mi acaba?
İ.D- Olmaz Ayşe, bilgisizlik gibi kötü bir şey yoktur. Sen cahil kalacak bir insan değilsin. Kitapların, arkadaşların senin en iyi dostlarındır. Al kitaplarını git okuluna.
K.D- Ayşe gitme kal burada gitme. Kal kal kal. Sabahları erken kalkacak, uykusuz kalacaksın. Mışıl mışıl uyuyup geç saatlere kadar yatmak varken ne gerek var gitmeye. Mışıl mışıl mışıl mışıl uyuuu uyuuu.
İ.D- Uyuyan değil, okuyan, düşünen bilgi sahibi insanlara ihtiyaç var, Ayşe uyma ona hadi git okuluna haydi.
K.D- Gitme gitme kal kal
İ.D – Aydınlık bir gelecek seni bekliyor. Durma koş Ayşe koş…
K.D- Koşma dur Ayşe, koşma yorulursun. Okula gitmezsen sana dondurma ısmarlarım. Ahmet Amca’dan simit alırım, yarım litrelik su alırım yeter ki okula gitme, her istediğini yaparım.
İ.D – Aldanma onun vaatlerine, sana yalan söylüyor.
A- Tamam ikinizin söylediklerini de pek ala anladım ve kararımı verdim. Arkadaşlarımı ve öğretmenlerimi çok seviyorum onların yanına gitmek istiyorum.
K.D – Gitmeeee
A- Gidiyorum
İ.D – Kov içindeki kötü düşünceyi Ayşe kov, o senin olumsuz şeyler yapmanı istiyor.
A- Haklısın benim kafamı karıştırıp duruyor. Yok edeceğim onu.( Kötü düşünceyi sahneden dışarı çıkarır, yok eder, iyi düşünceyle kucaklaşır.) Arkadaşlar kabul ederseniz yanınıza geliyorum.