İmamoğlu Köyü Taşköprü Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
imamoğlu köyü bilgileri - imamoğlu köyü resimleri - imamoğlu köyü tanıtımİmamoğlu, Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Civarköylerden birinde imamlık yapan bir hocanın buraya yerleştiği rivayettir.(Köyün ismininde buradan geldiği).Çevredende yeni bireylerin yerleşmesi ile köy genişlemiştir.3 MAHALLESİ VARDIR. İMAMOĞLU. İKİZLER(NİĞEL). BOZTEPE Günümüzde yeni yapılanmalarla birlikte özellikle yaz aylarında nüfüs sayısında artış sözkonusudur.BOZTEPE KÖYÜ 2000 MART AYINDA AFET GEÇİREREK YANMIŞTIR DEVLETİMİZ TRAFINDAN YENİDEN YAPILAŞMIŞTIR .boztepe köyü mahellesi halkı.2. en büyük mahallesidirKöyün 200-250 yıllık olduğu tahmin edilmekte.2003 yılında kurulan imamoğlu köyü derneği ilede istanbul/Güngören'de faaliyet gösterilmektedir.Dernek çalışmalarının gerek köy çehresinin değişmesine büyük katkısı;gereksede ekonomik şartlardan dolayı İstanbul'a göç etmek zorunda kalan köy bireylerinin buluşturulması ve tanıştırılmasında katkısı çok olmuştur
Kültür

Yemekler bitkisel ağırlıktadır.Keşkek ve mantar yemekleri önemli yer tutar.Meşhur yemeği koyun sırık çevirmedir.Özellikle koyun çevirirken ateşte koyundan akan yağlar bir tepside toplanır ve çeşitli baharatlarla kaynatılarak çok hoş bir lezzet elde edilir.Dönemsel olarak civar köylerde davet edilerek çeşitli ziyafetlerde olur.Köyde karadenizin sıcaklığını ve misafirperverliğini görebilirsiniz.
Coğrafya

Kastamonu iline 72 km, Taşköprü ilçesine 30 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Köy rakımı yüksek olduğu için yazın serin bir hava vardır.Bunaltıcı havalardan kaçmak için ideal bir yerdir.Özellikle yaz akşamları soba yakılmadan durulamaz.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 88
1997 114
Ekonomi

Zengin çam ormanı ve yeşillk alanlarının çok olması ile hayvancılık ve orman gelirleri geçim kaynağını oluşturur.İlaç yapımında kullanılması amacıyla mantarda gelir kaynağıdır. Çevre ormanların çoğalmasında ve korunmasında köy halkının çok büyük katkıları vardır. Asırlar boyunca köylü ormanlara gözü gibi bakmıştır. Buna karşılık devlet bu köylüleri ödüllendirmemiştir. Köy halkı fakirlikten dolayı başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlere göç etmiştir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi bahçe sulama sistemi mevcuttur.Kanalizasyon şebekesi yeterli değildir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Bakkal V.b sosyal yerler yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz