İnalözü Köyü Merkez Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çorum İli Köyleri - Merkez İnalözü Köyü - İnalözü Köyü Hakkında Bilgiler - İnalözü Köyü Resimleriİnalözü, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Eger herhangi bir köylümüzde ya da eski taslagi hazirlayan sahista Inalli Asiretinin Orta Asya, Sivas vs. üzerinden Corum`a yerlesmesiyle ilgili bilgiler kalmis ise ve dogrulugundan da emin ise tekrar buraya eklemelesini rica ederim.

İNALÖZÜ adını bundan yıllar önce şimdiki sebze bahçelerinin olduğu yer olduğu gibi dikenlik ve böğürtlenlik olduğundan yılanlar byağı çok imiş.Yılanların çok olmasından buranın adı yılanözü olarak kalmış.Daha sonra aradan belli zaman geçtikten sonra yılanlardan kurtulmaları için dikenlikleri yakarak yılanlardan temizlemişler ve yılanözü olarak köyün adını İNALÖZÜ olarak değiştirmişlerdir.daha uzun geçmişe sahip bulunan köy hakkındaki bilgiler bunlardır.Köy hakkındaki genel bilgiyi halen İNALÖZÜ köyünde ikamet etmekte olan SOFU HOCANIN oğlu olan İhsan ŞAHİNBAŞ'tan öğrenebilirsiniz.

koyumuz misafir perver bir koy olup distan gelen insanlara saygili ve sevgili bir koydur

Coğrafya

Çorum merkezine 48km uzakta olup dört tarafı dağlık alana sahip olan köy piknik alanı olarak demirci yaylasıyla ün salmış ve demirci yaylasında bulunan soğuk kaynak suyu ve köyün kuzeybatısında bulunan soğuk taşlıburun suyuylada piknik alana sahiptir.Görülmeye değer DEMİRCİ YAYLASI ve TAŞLIBURUN piknik alanlarını görmenizi tavsiye ederim.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Nem oranı %6 ile 8 oranında değişmiştir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 497
1997 474

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2004 Recep Güler
1999
1994
1989
1984

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz