İncesırt Köyü Demirköy Kırklareli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Demirköy İncesırt Köyü - İncesırt Köyü Hakkında - İncesırt Köyü Tanıtımı - İncesırt Köyü Resimleriİncesırt, Kırklareli ilinin Demirköy ilçesine bağlı bir köydür.

Köy Muhtarı: ALİ AHMET BARKIN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 288 2744049

Tarihi

Kırklareli'nin doğası ve ormanları ile ünlü olan Demirköy ilçesine bağlı bir hudut yerleşimi olan İncesırt'ta köylüler, 1926 Makedonya- Drama mübadele göçmenidir. Zamanın Edirne Valisi Naci Bey tarafından geçici olarak şu anki yaşadıkları topraklara yerleştirilen İncesırtlılar, daha sonra Bursa'ya götürülemek istenmiş, fakat köylüler yaşadıkları topraklardan vazgeçemeyeceklerini belirterek şu sözleri söylemişlerdir; "Biz köyümüzden memnunuz. Ektiğimiz mısırlar boyumuzu, buğdaylar ise belimizi geçiyor. Bu imkanları bırakıpta başka bir yere gitmek istemiyoruz." diyerek Edirne Valisi'ne hallerinden memnun olduklarını dile getirmişlerdir.

Kültür

Köyün en meşhur yemeği kurufasulyedir.Kullanılan dil pomakça'dır

Coğrafya

Kırklareli iline 50 km, Demirköy ilçesine 25 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal İklimi|Trakya Karasal iklimi]] etki alanı içerisindedir.Türkiye'de m2 başına ençok ağaç düşen bölgesidir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 70
1997 44

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz