İncesu Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erzurum İli Köyleri -İncesu Köyü İspir - İncesu Köyü Hakkında Bilgiler - İncesu Köyü Resimleri

Erzurum
Bilgiler
Nüfus 124 (2000)
Nüfus Yoğunluğu nüfus çogunluğu yazların yaşanır/km²
Koordinatlar
Posta Kodu 25950
Alan Kodu 0442
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Erzurum
İlçe İspir

İncesu, Erzurum ilinin İspir ilçesine bağlı bir köydür.
Tarihi

Yün icinden akan yazları ise cok azalan deresinden almaktadır.Bölge m.ö 9.yy da Urartular bölgeye hakim olmaya başlamıştır m.ö 753 yılında kökü Oğuzlara dayanan Saka-İskit Türkleri bu bölgeye yerleşmişlerdir(ispir ilcesi ve ilceye yakın koyler).Romalıların Anadolu ve Suriye’yi fethe çalıştığı sıralarda bu bölge Arsaklılar ve Romalılar arasında el değiştirir.M.S.665 yıllarında M.S.665 yıllarında İslam Araplar Erzurum bölgesini alınca burası300 yıl boyunca Arapların idaresinde kalır.(Emeviler,Abbasiler.1071 yılında Malazgirt zaferiyle Selçuklu devleti egemenliğine girmiştir.Daha sonra Karakoyunlular ve Şah İsmail hakimiyetine giren bölge 1514 Çaldıran Zaferi ile Yavuz Sultan Selim trafından alınmış ve Osmanlı topraklarına girmiştir. 1.Dünya savşına kadar bu köy ve bağlı bulunduğu ilçe(ilçe köyleri) Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır.1916-1917 tarihleri arasında bu bölge Rus işgali altında kalmıştr,bu arada ermeniler aklın ve mantığın almadığı katliam girişlerinde bulunmuşlardır.25 Şubat 1918’de Kazim Karabekir Paşa komutanlığında 1.Kafkas Kolordusuna bağlı birliklerce vatan topraklarına katılır.[kaynak belirtilmeli]
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve tarihi açısından bir bilgi yoktur.
Coğrafya

Erzurum iline 87 km, İspir ilçesine 60 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 100
2000 124
1997 116
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

[[2004 - muhittin özçelik
1999 - Adem özçelik
1994 - Dumlu Özçelik
1989 - Muhammet Ambar
1984 - Dumlu Özçelik

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır.Ama kapalıdır Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir köyde elektrik ve sabit telefon vardır. YALAN SÖYLÜYORLAR BİR DAHA Kİ SEÇİMDE NADİM ÖZÇELİK MUHTAR SEÇİLİRSE KÖYÜN BÜTÜN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİNDEN KUŞKUNUZ OLMASIN ANCAK 10 YIL BOYUNCA MUHTAR OLAMAZ ÇÜNKÜ ONA KİMSE OY VERMEZ HÜRMETLERİMLE NADİM BEY KIZMASIN:)))))

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.