İnecik Köyü Hakkında Bilgi Karaburun İzmir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
İnecik - İnecik Köyü - İnecik Köyü Karaburun - İzmir - İnecik Hakkında - İnecik Resimleri - İnecik Tanıtım - İnecik Bilgileriİlçe : Karaburun

İL : İzmir

İnecik köyü, Karaburun İzmir'e bağlı bir köydür. Karaburun'a 13 km., İzmir'e 87 km. uzaklıkta olan bir köydür. Tarihi 1500'lü yıllara uzanır. Köyün yerleşimi ise, köyün tarihi camisinin olduğu meydana bağlı olan sokaklara uygun olarak geçmişte düzenlenmiştir. İnecik, Kösedere ve Eğlenhoca Köyü ile bir sac ayağı oluşturur. Geçmişte bu bölgedeki en kalabalık köy olduğu halde 1970'lerde ülke çapında köyden kente artan göç, İnecik Köyü'nü de etkilemiştir. Köyde devamlı yaşayan nüfusun giderek azalması ile bu üç köy içine en az nüfusa sahip köy konumuna gerilemiştir.

Doğal ve mimari dokusunu korumaya çalışan köylerden biridir. Kuzeyindeki Değirmentepe çam ağaçları ile kaplıdır. Tepenin doğusundaki Ayvaz boğazından Uzunada ve iç körfez gözükür. Tepenin batısında ise Ege denizi uzanır. Kaynarpınar'a bağlı olan Dombarcık ve Elemeci koylarında temiz denize girilebilir. Geçim kaynağı tarıma ve balıkçılığa dayanır. Köyde olan bağlardan üretilen üzümler, sofralık üzüm ve pekmez yapımında değerlendirilir. Zeytin ve yemiş (incir) üretimi de önemli geçim kaynağıdır. Özellikle bölgede üretilen Bardacık cinsi incirler çok ünlüdür. Balıkçılık ise özellikle Kaynarpınar limanı sayesinde köyde önemini korumaktadır. İnecik'e ve Kaynarpınar'a yönelik olarak artan yazlık gelişler, bölgede doğal dokuyu zedeleyen yazlıkların ve sitelerin inşaa edilmesine neden olmaktadır.

Köy'ün iskelesi olan Kaynarpınar daha çok bilinir. Yazlıkçı nüfusu ile yazın nüfus artar. 2007 yılında ilk kez İnecik Kültür ve Görsel Sanatlar Günleri adı altında fotoğraf, resim sergileri, saydam gösterileri ve klasik müzik dinletilerini içeren etkinlikler düzenlendi. Kaynarpınar'da ise köydeki bayanların yaptıkları çeşitli el işleri ile yöresel örnekler sergilenmiştir.

İnecik mutfağı

İnecik mutfağı hayli çeşitlidir ve yörede bu yemek çeşitleri ünlüdür. Masır böreği, Çullama, Zıngata, Bazına, Cizlembe, Kabak çiçeği dolması, Çiğ sarma, Etli Sıra, Pirinçli mantar böreği, Öküz köftesi, Peynirli pide, Katmer, Puf böreği, Körmen köftesi, Fırın böreği bu çeşitlerden bazılarıdır. Peynir çeşitlerinden Kupanisti, tatlılardan Sündürme (höşmerim), Damat tatlısı, Oklavadan sıyırma ve Ev baklavası sayılabilir. Bu yemek çeşitleri bölgede bulunan üç köyün ortak yemek kültürüne ait olan yiyeceklerdir.
Hurma Zeytin yörenin özgün bir ürünüdür. Ekolojik şartlarda dalında tatlılaşan bir sofralık zeytin türüdür. Bazı kaynaklara göre dünyada sadece Karaburun Yarımadası'nda yetişmektedir. Ancak Türkiye'de sadece Karaburun'da yetişen ve dalında olgunlaşan zeytin türüdür. Lezzeti tüm zeytin çeşitlerinden farklıdır. Dış görünümü hurmaya benzediği için hurma zeytini adıyla anılır.

Kırsal alanda doğal olarak yetişen,yörede kullanılan ve yenilen birçok yöresel ot ve maki türü vardır. Bunlardan bazıları:
Kerdime,
Gelincik,
Turp otu,
Hardal,
Radika,
Sinirli,
Sıra (arapsaçı),
Labada,
Dilfilcan,
Sarmaşık,
Görek,
Daladiken (ısırgan otu),
Ebegümeci,
Şevket-i bostan,
Semizotu,
Tarhana otu,
Körmen,
Deniz koruğu,
Deniz börülcesi,
Kapari
Tere otu
Itırlı bitkiler
Kekikler,
Geyik elması (boş yaprağı),
Adaçayı,
Defne yaprağı
Meyveleri yenilen ağaçsılar
Mersin
Yaban çileği

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır.

Sağlık Evi - Yok
Sağlık Ocağı - Yok
İlköğretim Okulu Yok - Taşımalı Eğitim Yapılıyor
PTT Şubesi Yok - PTT Acentası Yok
Su Şebekesi Var
Kanalizasyon Yok

Köy Muhtarı : İLYAZ YILMAZER

Muhtarlık Erişim Bilgileri : -

Telefon : 0 (232) 738 11 50

Cep Telefonu : 0 (535) 605 19 16

Demografik Bilgiler :

Nüfusu : 2000 / 323

1997 / 560İle Uzaklığı : 87 km

İlçeye Uzaklığı : 13 km

Rakım : 150 mKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


İnecik köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz