İnfertilite Hakkında Bİlgi

  • Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

#1
Sponsorlu Bağlantılar
İnfertilite hakkında bilgi verir misiniz?

hamile kalmak icin igne tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum
 

#2
Kısırlık (İnfertilite ) nedir ?


Çocuk istemelerine ve bir yıllık düzenli cinsel yaşama rağmen gebe kalamama durumuna "Kısırlık" (infertilite ) denir. Toplumda kısırlık problemi ile karşılaşma oranı %15 civarındadır. Daha önce çocuğu olan bir çiftin, gebe kalmak ile ilgili erkeğe ve kadına ait herhangi bir problemi olmadığı halde, düzenli ilişkiye rağmen her ay gebe kalma şansı ancak %12-25 civarındadır. Bir yılın sonunda toplumda çiftlerin %85’i gebe kalabilmekte, fakat %15’i infertilite (kısırlık) tanımı içine girmektedirler. Yaş ilerledikçe gebelik oranlarında azalma olmaktadır.

Gebelik oluşabilmesi birçok şarta bağlıdır;

1. Erkekte yeterli sperm yapılabilmesi ve bu spermlerin vajina içine bırakılabilmesi

2. Kadında yumurtlama ile atılan yumurtanın tüpe ulaşması

3. Tüplere ulaşan spermin yumurtayı dölleyebilmesi

4. Döllenen yumurtanın rahim iç yüzeyine tutunabilmesi ve burada hayatiyetini sürdürebilmesi gerekir.

Kısırlık için tek sebebi kadınlar mıdır?

Hayır sadece kadınlar değildir. Genel olarak infertil çiftlerin %40’ında erkeğe bağlı faktör sorumludur. %15-25 çiftte kadına ait yumurtlama, diğer %15 çiftte rahim-tüp ile ilgili problemler sorumlu olmaktadır. %30-40 çiftte hem erkeğe hem kadına ait problemler birlikte katkıda bulunmaktadırlar. %15 çiftte ise mevcut tanısal testler normal olup, görünür bir problem saptanamamaktadır ve buna sebebi bilinmeyen kısırlık denmektedir.

Çocuk sahibi olmada hangi faktörler etkilidir?

Çiftlerin çocuk sahibi olabilmeleri için bazı şartlar gereklidir:

· Kadında yumurtlama olması ve yumurtalıklarda bir patoloji olmaması ,

· Kadının yaşı,

· Erkeğin sağlıklı sperm üretebilmesi ,

· Rahimde gebeliğin oluşumu engelleyecek bir anormalliğin olmaması ,

· Rahim kanallarının en az birinin açık olması ,

· Normal cinsel yaşam ve normal cinsel ilişki sıklığı,

· Doğru zamanda ve düzenli cinsel beraberlik gereklidir.Kısırlık sorunu olan çiftler doktora ne zaman başvurmalı?Eğer 6 ay düzenli bir beraberliğe rağmen çocuk olmuyor ise ve daha önce doğum kontrol hapı gibi bir yöntem kullanılmamış ise doktora başvurmaları gerekmektedir. Fakat bazı durumlarda doktora hastalar 2-3 ay denemeden sonra başvurmayı tercih etmektedirler .Bu durumlardan birkaçı ;ü İleri yaşta evlilik

ü Ciddi adet düzensizliği

ü Geçirilmiş pelvik enfeksiyonlar

ü Tekrarlayan düşükler

ü Ailevi problemlerin varlığı.

Alıntı
 

#3
Kısırlık (İnfertilite) nedir?

İnfertilite genellikle yetersizlik korunmasız cinsel bir yıl sonra hamile olarak tanımlanır. Istatistiklerini Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC), 15-44 yaşları arasında 6.1 milyon kadın tarafından derlenen bilgilere göre, bir engelli çocuk yeteneği olması gerekir 2.1 milyon evli çiftler kısırlık yaşıyoruz. Istatistiksel çalışmada ayrıca, 9.2 milyon kadınların hayatlarının bir anda infertilite servislerinin kullanımı yapmıştı bulundu.

Oldukça net bir şekilde, eğer siz ve eşiniz infertilite yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz.

Infertilite * Teşhis: sen kısırlık var mı?

Infertilite tanımı daha üç gruba ayrılmış olabilir:

* Primer İnfertilite: Primer infertilite kim geçmişte gebelik elde hiç kadın anlamına gelir.

* Sekonder Kısırlık: Sekonder infertilite olan gebelik elde ettik ve geçmişte doğum verilen kadın anlamına gelir, ama şimdi hamile zorluk yaşıyorsanız.

Eğer iki veya daha fazla ardışık deneyim * Tekrarlayan düşüklere Düs: kadınlar tekrarlayan düşüklere tecrübe de infertilite tanısı alabilirsiniz. (Tanınan gebeliklerin kadar% 25 olarak), kadınların% 5 daha az üst üste iki düşüklere yaşayacaksınız, ve% 1'den az üç veya daha fazla art arda meydana gelen düşüklerin ise düşük yapma nadir değildir.

Infertilite Mitleri

Bu, bazı infertilite mitler bakmak için iyi bir zaman ve düşünün ne infertilite değildir olabilir.
Infertilite kadınlara sınırlı değildir.

İnfertilite kadın ve erkekleri eşit etkiler. American Society for Reproductive Medicine, bir infertilite vakalarının üçte kadın faktörü infertilite, üçte bir erkek faktörü infertilite nedeni vardır nedeniyle olduğunuz ve kalan sorunları nedeniyle her iki taraf üçüncü, ya da açıklanamayan nedenlerle göre.

Infertilite tüm kafa değildir.

İnfertilite üreme sisteminin bir hastalığı, ve değil "yeterli bir bebek sahibi isteyen neden değildir. Infertilite varlık olarak hayal edilemez. Eğer bir bebek isteyen yeterli kısırlığa neden olduğunu, o zaman dünyada çok daha az istenmeyen gebelikler olacaktır.

Infertilite sağlıksız kişi ile sınırlı değildir.


Bir sağlıklı yaşam yaşam ne zaman gebelik elde etmek için, bu infertilite tedavisi yok çalışıyor başlamak için iyi bir yerdir. Yetersiz beslenme, sigara, içme ve cinsel yolla bulaşan senin doğurganlık tehdit, ancak infertilite vakalarının çoğunluğunun yaşam tarzı seçimlerinin sonucu değildir.

Infertilite Büyük çiftler sınırlı değildir.

Biz yaş olarak, bizim yetenek gebelik elde etmek için düşürür. 35 yaş ile geç gençler ve 20'ler boyunca hangi sonra düşmeye başlar kadınlarda Doğurganlık pik, en hızlı düşüş başında. (Bu nedenle çiftler olan 35 ve üstü yaş çalışmakla sadece 6 ay sonra infertilite için yardım aramaya teşvik edilir.) Ancak, infertilite ve erkek ve her yaştaki kadınları etkiler olabilir.
Infertilite eğer sadece "dinlenmek ve tatil go on to go away gitmiyor."

, Aynı zamanda incitici's söylendi kaç kez çiftler infertilite ile başa çıkma var, "Eğer, sadece hakkında düşünmeyi bırakıp, bir bebek olur." Sadece bu değil tavsiye yanlış. Aşırı stres, bir kadının adet döngüsü bozabilir ama stres tek başına infertilite nedeni değildir.

Infertilite görmezden gelmek, ya yardımcı olmuyor. Çiftler ise gebe ve sonunda bir bebek sahibi olan tedavi almazsanız infertilite tanısı ile çiftler bebek sahip şansı% 5 veya daha az olması alacaksınız infertilite tedavisi isteyen üçte ikisi.

Alıntı