İnsan Kendini Neden Gıdıklayamaz?

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kendi kendinizi gıdıklayabilirmisiniz?tabiki hayır,peki neden?işte cevabı;

Neden Gıdıklanırız ?

Gıdıklanma olayı çok rahatsız edici bir durum olmasıyla beraber bazende çok eğlendirici birşey olabiliyor. Başkası tarafında ve bazen dokunulmadan bile gıdıklanılabilir. Fakat insan kendi kendini gıdıklayamaz. Bazı insanlar gıdıklanmaya karşı hassasken yani anında gıdıklanırken bazı insanlarda bundan hiç etkilenmez.

Bir insan gıdıklanırken, derinin üstünde bulunan küçük sinir lifçikleri hareket eder. Tüyle okşama, böcek yürümesi gibi olaylarda lifçikler sinyalleri direk beyne gönderir. Bilim adamları bu sinyallerin beyin bölümünde nereye kaydedildiğinden pek emin değildirler.

Gıdıklanma aşamasında kan basıncı artarken nabız ve kalp atışı hızlanmaktadır. Beyin uyanması artar. Gıdıklanma fiziksel olduğu kadar psikolojik yanıda vardır. Gıdıklanmalar ilk etapta çok zevkli olabilir. Fakat uzun süre yapıldığı zaman korku ve paniğe yol açabilir.
İnsanlar en çok ayaklarından, ellerinin içinden ve koltuk altı gibi yerlerden gıdıklanırlar.

Gıdıklanırken neden güleriz?

Gıdıklanırken gülmeyi, eğlence için küçükken başkalarının gıdıklamasıyla öğrenmekteyiz.Gülmek bizler için çok doğal bir eylemdir. Ancak aslında gülmek vücutta çeşitli kasların koordinasyonunu gerektiren karmaşık bir süreçtir.

İnsana tıp fakültesinde kahkaha üzerine ne yazık ki, yeterince ders verilmiyor. Doktorların ne kadar ciddi insanlar olduğunu düşününce, bu bilgiye neden hiç şaşırmadığınızı tahmin edebiliyoruz. Doktorların mizaha en çok yaklaştıkları durum, kahkahanın fizyolojik özelliğinin incelenmesi durumudur; yani gelotoloji. Hatta gelastik nöbet denen bir nöbette mevcuttur ki hastanın durmaksızın gülmesine neden olur.

Kahkaha vücutta, baştan ayağa birçok kasın koordinasyonunu gerektiren karmaşık bir süreçtir. Kahkaha ayrıca ayrıca kan basıncı ve kalp atışlarını da hızlandırır, nefes alış verişi değiştirir, belli nörokimyasalların düzeyinde azalmaya ve bağışıklık sisteminde de potansiyel bir yükselişe neden olur. Yani kısaca çok faydalıdır.

Araştırmacılar kahkahanın amacını öğrenmeye yönelik çalışmalar yapmışlardır. Birçok araştırmacıya göre, kahkaha insanlar arasında bir bağ oluşturmak ve o bağı güçlendirmekle ilgilidir. Yani kahkaha bir tür sosyal sinyaldir. Yine yapılan çalışmalar, insanların sosyal ortamlarda gülme ihtimallerinin, yalnız oldukları zamanlara kıyasla otuz kat fazla olduğunu ortaya koyar.raporlar ayrıca kahkahanın başlangıcının, insan evriminden de önceye dayanıyor olabileceğini söylüyor.

İnsan Kendini Gıdıklayabilir Mi?

Gıdıklanmak hem eğlenceli hem de biraz rahatsız edici, değil mi? Bir insan gıdıklanınca derinin yüzeyindeki küçük sinir lifleri harekete geçer ve hemen sinyalleri beyne gönderir. Beynin gıdıklanmaya tepkisi ise kaşınmaya olan tepkisi gibi gönülsüz yapılan bir tepkidir. Gıdıklanma ile kan basıncı artarken, nabız ve kalp atışı hızlanır, beynin uyanıklığı fazlalaşır. Ayak altı, avuç içi ve koltuk altı gibi
bölgeler hassas olduğu için daha çok gıdıklanır. İnsan beyni vücuda gelen uyarıların hangisinin insanın bizzat kendinden, hangisinin dışarıdan geldiğini ayırt eder ve ona göre öncelik verir. Bu nedenle başkası tarafından dokunulduğunda gıdıklanırız ama kendi kendimizi gıdıklamaya çalıştığımızda beyin bu noktalardaki hassasiyetleri azalttığından dolayı gıdıklanmayız.En son yapılan araştırmaya göre ne kadar uğraşırsa uğraşsın bir birey kendini gıdıklayamaz.