Internet Explorer 9'da HTML5 heyecanı!

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Internet Explorer 9'da HTML5 heyecanı!

Microsoft'un Internet Explorer 9 takımı, HTML 5 için oldukça heyecanlı ve yeni açıklamaları daha önce duyulmayan detayları içeriyor.

Öncelikle, Microsoft'tan Jason Weber'ın sergilediği Internet Explorer 9 donanım hızlandırma yetenekleri oldukça etkileyici. Ekranda dönüp duran logolarda ekran kartının grafik işlemcisinden yararlanılıyor. Bu sayede bilgisayarında başka işlemler yapan kullanıcı, ne kadar yoğun internet tarayıcı kullanırsa kullansın takılma yaşamıyor.

60 FPS ile hareketli görüntüler sunan IE9, toplam işlemci gücünün yüzde 12'sini ve grafik işlemci gücünün ise yüzde 15'ini kullanıyor.

İşlemci kullanılarak CSS düzeninde resimlerin nerede olacağı hesaplanıyor, GPU ile de ekrandaki görüntü güncelleniyor.


Weber, HTML5 sayesinde neler olacağını şöyle özetliyor: "HTML5 sayesinde daha önce mümkün olmayanlar, mümkün olacak. Yeni bir uygulamalar sınıfı mümkün olacak ve bu uygulamalar günümüzün tarayıcılarının performansı ile kısıtlı olmayacak."

HTML5'i düzgün yapmanın, geliştiriciler için masaüstü gücünde uygulamalar geliştirmeyi mümkün kılacağını aktaran Weber, Internet Explorer'da donanım hızlandırma ve HTML5 için bu yüzden heyecanlandırdıklarını belirtiyor.

Steven Sinofsky de daha önce yaptığı bir açıklamada bu tür uygulamaların Windows altyapısından yararlandığını, masaüstü işletim sisteminin ve uygulamaların yerini almayacağını belirtmişti.