Irmaksırtı Köyü Çarşamba - Samsun

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Irmaksırtı Köyü - Çarşamba Irmaksırtı Köyü - Irmaksırtı Köyü Hakkında - Irmaksırtı Köyü Resimleriİl: Samsun


İlçe: Çarşamba

Köy Muhtarı: SEYİT AHMET SEZGİN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 8541683 - 8541578

Cep Telefonu: 05322068365

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 24 km

İlçeye Uzaklığı: 12 km

Rakım: 8 m

Tarihi

Köy adını içinden geçen ırmaktan almaktadır. Köyün merkezi Abdal Deresi'nin yanıbaşında olduğundan Irmaksırtı adını almıştır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Samsun-Sarp Karayolu üzerinde Samsun il merkezine 24 km, Çarşamba ilçe merkezine ise 12 km uzaklıktadır. Çınarlık'ta bulunan Samsun-Çarşamba Uluslararası Havaalanı köye 5 km mesafededir. Samsun şehrine içme suyu temin edilen Abdal Deresi bu köyden de geçer. Dere üzerindeki karayolu köprüsü civarı Köprübaşı Mevkii olarak anılır ve köyün merkezi burasıdır. Irmaksırtı Köyü civardaki çoğu köyün karayoluna bağlandığı kavşak noktası olduğundan ticari açıdan canlıdır. Köyün arazi yapısı tamamen ovadır. Bölünmüş devlet yolu üzerinde bulunması, büyükşehire yakınlığı, havaalanına yakınlığı, arazi yapısı, elektrik-su-telefon-okul-cami-köy içi yollar gibi altyapı sorunları olmaması köyü cazip kılmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Civarın en kalabalık köylerinden biridir. Avantajlı konumu nüfusun korunmasını sağlamış ve şehre dikkat çekici bir göç yaşanmamıştır. Ulaşımın kolay oluşu nedeniyle şehre göç ihtiyacı oluşmamakta ve köyde yaşayıp şehir merkezinde çalışan önemli bir nüfus kitlesi bulunmaktadır. Bu kitle kamu kurumlarında, sanayide ve ticarette yürüttüğü işlerin yanı sıra köyde sahip olduğu arazilerde gerek kendi ihtiyacı için ve de gerekse ticari amaçlarla tarımsal ürünler yetiştirmektedir. 2007 Yılı Adrese Dayalı Nüfus Sayımı sonuçlarına göre 1016 olan köy nüfusu 2008 Yılı sonu güncellenmiş nüfus kayıt verilerine göre 1023'tür.

Yıllara göre köy nüfus verileri

2008 - 1023
2007 - 1016
2000 - 954
1997 -

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak çoğu ailenin il merkezinde ya da ilçe merkezinde resmi kurum, ticaret veya sanayi alanında çalışan fertleri bulunmakta, tarım ve hayvancılık ikinci geçim kaynağı olarak yürütülmektedir

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Seyit Ahmet SEZGİN
2004 - Seyit Ahmet SEZGİN
1999 - Kenan ŞENGİL
1994 - Kenan ŞENGİL
1989 - Hasan ÖZDEMİR
1984 - Hasan ÖZDEMİR
19?? - Selahattin ÇATALSAKAL
19?? - Salih TÜRKER

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak 5. sınıfa kadar eğitim verilmektedir. 6. sınıftan itibaren öğrenciler genellikle taşımalı eğitimden yararlanmakta ve ilköğretimin ikinci kısmına Dikbıyık Beldesi'nde devam etmektedir. Köyün içme suyu Samsun Büyükşehir Belediyesi (SASKİ) tarafından sağlanmaktadır. Köyün kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köy Samsun-Çarşamba Karayolu üzerindedir. Ulaşım sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz