Işıklar Köyü Bigadiç Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bigadiç Işıklar Köyü Bilgileri -Işıklar Köyü Hakkında - Işıklar Köyü Tanıtımı - Işıklar Köyü ResimleriIşıklar ,Balıkesir Bigadiç ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: BİGADİÇ

İl:BALIKESİR

İle Uzaklığı:42 km

İlçeye Uzaklığı:4 km

Rakım:185 m

Nüfus:

2000:1847
1997:1889

Tarihi

Köyün adı kurucusu olan Işık Dede'den gelir. Işık Dede'nin mezarı bilinmeyip türbesi köy merkezine 100 m uzaklıkta muhtarlığın önündedir.

Kültür

Işıklar köyü yardımlaşmayı seven bir köydür ayrıca köyde ekonomik akım fazla oldugu için diger civar köylerden göç almaktadır köyün bir spor tesisi bulunmaktadır bigadicin en büyük köyüdür. orta okul bulunmakla beraber diger köylerden okula ögrenci gelmektedir köy bir kaç kısıma ayrılmıştır merkeZ koltak meZarlık mahallesi olarak köyde heryıl geleneksel yaglı güreşler yapılmaktadır yapılan alan geren aı verilen bir meradır güreşler için tribün yapılmış ve köy halkı tarafından yapılmıştır köyde 4 camii mevcuttur ayrıca teknolojik olarak gelmişmiş oldugu için köyde internet kafe bilardo vb eglence araçları mevcuttur. halkın geçimi domates biber pamuk vb tarım ürünleri olup hayvancılık gelişmiştir.

Coğrafya

şıklar köyü yardımlaşmayı seven bir köydür ayrıca köyde ekonomik akım fazla oldugu için diger civar köylerden göç almaktadır köyün bir spor tesisi bulunmaktadır bigadicin en büyük köyüdür. orta okul bulunmakla beraber diger köylerden okula ögrenci gelmektedir köy bir kaç kısıma ayrılmıştır merkeZ koltak meZarlık mahallesi olarak köyde heryıl geleneksel yaglı güreşler yapılmaktadır yapılan alan geren aı verilen bir meradır güreşler için tribün yapılmış ve köy halkı tarafından yapılmıştır köyde 4 camii mevcuttur ayrıca teknolojik olarak gelmişmiş oldugu için köyde internet kafe bilardo vb eglence araçları mevcuttur. halkın geçimi domates biber pamuk vb tarım ürünleri olup hayvancılık gelişmiştir öZellikle büyükbaş.

İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla birlikte turizme dönük çalışmalar yapılabilir,

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: HAYRETTİN EFE

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (266) 614 38 44
Cep Telefonu: 0 (537) 842 43 00

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.Mevcutta var olan sağlık ocağı kapatıldığı için bu hizmet alınamamaktadır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalttır. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyde bir,de spor tesisleri bulunmaktadir.köyün kaldirim ve yollari parke tasi ile dösenmistir.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz