Işıklar Köyü Merkez Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Işıklar Köyü Bilgileri - Işıklar Köyü Hakkında - Işıklar Köyü Tanıtımı - Işıklar Köyü ResimleriIşıklar ,Balıkesir Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: MERKEZ

İl:BALIKESİR

İle Uzaklığı: km

İlçeye Uzaklığı: km

Rakım: m

Nüfus:

2000:160
1997:175

Tarihi

Işıklar köyünün ataları Danişment beyliğine dayanmaktadır. II.Kılıçarslan döneminde Danişment beyliğine son verilince Danişment beyliğinde yaşayanlar Uç Beyliği olarak Balıkesir’e yerleştirilmişlerdir.Bir kısım Türkmende bugün kü Balıkesir, Sındığı köyünün kuzeyinde kalan Halkavun bölgesine yerleştirilmişlerdir. Halkavun bölgesinin susuz olması tarıma elverişli olmaması buraya yerleşenlerin hayvancılıkla uğraştıkları görülür, buda Türkmen kültürünün kanıtıdır.Halkavunun kurulduğu dağ buraya yerleşen Işıklar köyünün ataları tarafından isimlendirilmiştir.Bu dağa Türkmen dağı denmiş zamanla değişerek Türkmen denmiştir.

Işıklar köyünün ismi ise Osmanlı Devletinin son dönemlerinde köylerde asayişin bozulması sonucu köyler, eşkıyalar, kaçaklar, çeteler tarafından basılmaya başlanmıştır.Bunun üzerine kendini koruyacak ve sığınacak yer arayan Işıklılar şimdiki okulun bulunduğu yerde sürekli akşamları ışık görmeye başlamışlardır.Bir gün akşam ışığın olduğu yere geldiklerinde, ışığı yakanın bir efe ve çetesinin olduğu görülmüştür.Bunun üzerine efeye bizi koru bizde buraya taşınalım denmiştir. Bu teklifi efenin kabul etmesi üzerine köy halkı, Halkavundan ışığın olduğu yere taşındığı için Işıklar denmiştir.Osmanlının son döneminde devlete karşı bir cürum işlendiğinde kaçanlar 4–5 ay yakalanmaz ise suçları affedilmektdir.Bu efe ve adamların İzmir–Ödemiş ilçesinden kaçıp buraya geldikleri söylenmektedir. Yani Işıkların bir koluda İzmir–Ödemiş hattına dayanmaktadır.

Işıklar köyünün uç beyliği olduğunu gösteren diğer belgeler ise mezarlıktaki en eski Osmanlıca mezar taşlarıdır. Bu taşlara Bölükbaşının ismi ve oğullarına ait mezar taşlarına rastlanır. Bu bölgeyi korumak için askeri bir birlik bulunduğu ve buraların uç beyleri tarafından parçalandığı görülür. Kondak Beyi, Dorasan Beyi, Firiz Beyi ismindeki uç beyleri köy yaşlılarının duyduğu en eski isimlerdir.

Kurtuluş savaşında Işıklar köyü bizzat destek vermişdir.Bu bölgede Kuvay-ı Milliye'nin başı olan İbrahim Etem Akıncı'nın birliklerine köyden birçok kişi katılmıştır.Sındırgı'nın güneyinde Yunanlılarla yapılan Kapanca Muharebesinde Işıklar köyünden Karadağlı Ali Şehit ve Çekmezoğlu Veli katılmıştır.İbrahim Etem Akıncı'nın anılarını anlattığı kitapta Işıklar köyünden övgüyle bahsetmekte ve burada Kuvay-ı Milliyecilere yemek verildiği söylenmektedir.Işıklılar Kurtuluş Savaşı sırasında gösterdikleri vatanseverlik cumhuriyet döneminde devam etmiştir.PKK’ya karşı Işıklarlılar 4 şehit vermişlerdir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya ve İklim

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir.Coğrafi Konumu; Kuzeyinde Ilıcalı Köyü, doğusunda Büyükdağdere Köyü, güneyinde Bayraklı Köyü, batısında ise Aktaş Köyü bulunmaktadır.Köy Halkavun Mahallesi, Ahmet Dede Mahallesi, Kamahka Mahallesi, Karapınar Mahallelerinden oluşmaktadır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Mevcut ekilebilir tarım arazisinin 1765 dekarı tütün, 3207 dekarında buğday ve diğer tarla bitkileri ekilmektedir. 392 adet büyükbaş, 1782 adet küçükbaş hayvan mevcuttur.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Bilgi yok.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu var fakat faal değildir. Köyün içme suyu şebekesi var, kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyün bir adet köy konağı, bir adet Camisi, üç adet kahvehane, 2 adet bakkal dükkânı vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz