Işıkyolu Köyü Merkez Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Işıkyolu Köyü Bilgileri - Işıkyolu Köyü Hakkında - Pağnik Köyü - Işıkyolu Köyü Tanıtımı - Işıkyolu Köyü ResimleriIşıkyolu ,Elazığ Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: Merkez

İl:ELAZIĞ

İle Uzaklığı:25 km

İlçeye Uzaklığı:0km

Rakım: m

Nüfus:

2000:266
1997:0

Tarihi

Köy, eski bir Ermeni yerleşim alani olup, kurucuları da Ermeniler'dir. 1900'lerin başına kadar da köyde Ermeni halki yaşamaktaydı. Köyün değiştirilmeden önceki adı Pağnik'tir. Pağnik, Ermenice 'Hamam' veya 'sıcak su kaynaği' anlamina gelmektedir. Pağnik ismi ile Ermeniler'in yaşadığı üç köy daha mevcuttur. Bunlardan biri Elazığ'ın Ağin ilçesine bağlı Kaşpınar köyüdür. Ermenice ismi Pağnik'tir. İkincisi Giresun'un Çamoluk ilçesine bağli Pınarli köyüdür. Üçüncüsü ise Adana Saimbeyli'ye bağli Kızılağaç köyüdür. Her dört köy de eskiden Ermeniler'e ait olup Pağnik ismi ile anılmıstır.Günümüzde köy sakinleri çoğunlukla anadili Kürtçe olan Sünni Müslümanlardır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Elazığ merkezine 25 Km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz