Isırma ve Tırmalama İle Geçen Bir Zoonoz (CSD)

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Isırma ve Tırmalama İle Geçen Bir Zoonoz (CSD)

Cat Scratch Disease (CSD) küçük gram negatif bir basilin neden olduğu enfeksiyöz bir hastalıktır. Lezyonlar genellikle kedilerin tırmalamasını takiben ortaya çıkmaktadır.

Hastalıkta ilk belirtiler baş boyun ve uzuvlarda ortaya çıkar. İnce deri bölümlerinde papül veya püstüller (kabartılar veya içinde akıntı olan şişlikler) göz yaşarması veya gözde granulom (göz basıncının artması) gelişebilir. Mukozalarda ağrılı yaralar, dökülmüş doku parçaları ortaya çıkabilir. Diş etlerinde yangı görülür. Hastalarda bu belirtilerin hepsi mevcut olduğu gibi bazen sadece tek bir bozukluk da görülebilir.

Lefadenopati (lenf yumrularında yangı, şişlik, içinden irin çıkması) genellikle tırmalamayı takiben iki hafta içerisinde gelişir. Daha çok baş ve boyun lenf yumruları büyür. Göğüs inguinal (kasık bölgesi) ve bacak lenf yumruları daha az büyürler. Lenf yumruları büyüklükleri 1 cm 'den fazladır. Bazı olaylarda 8-10 cm ulaşır. Lenfadenopati 2-4 ay kadar devam eder. Hastalarda 38.3-42.2 'C varan bir ateş keyifsizlik, iştahsızlık, bitkinlik, baş ve boğaz ağrısı, nadiren de dalak yangısı ve paratroit bezinde büyüme görülür. Bazı hastalarda merkezi sinir sistemi bozukluklarına da rastlanır.

Böyle bir olayla karşılaştığınızda doktora kedi tırmaladığını ve bunun CSD olabileceğini söylemeniz iyi olacaktır. Bu olay bazen gözden kaçabiliyor.

Bu kötü huylu bir hastalık değildir, genellikle 2-4 ay içerisinde kaybolur. Fakat ağrılı olaylarda analjezik (ağrı kesici) kullanılır. İrinli olaylarda drenaj (irine yol açılması) yapılabilir. Çok şiddetli durumlarda damar içi trimethoprim-sulfamethoxazole (antibiyotik) uygulamaları yapılır. Fakat bunun kesinlikle hekim kontrolünde yapılması şart. Bir takım testlere de gereksinim duyulabilir.