İskaniye Köyü Hakkında Bilgi İnegöl Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
İskaniye Köyü İnegöl - İskaniye Köyü resimleri - İskaniye Köyü hakkında - İskaniye Köyü tanıtımı Bursaİlçe: İNEGÖL - İl: BURSA


Köy Muhtarı: OSMAN NURİ GÜNDÜZ


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0224 732 61 12

Cep Telefonu: 0537 562 22 78


İskaniye, veya Cemiyet Bursa ilinin İnegöl ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihçe

Köyün yakın tarihi hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri hakkında ne yazıkki kayıt çalışması yapılmamıştır. Yeni nesil ile birlikte küresel gelişime paralel olarak pek çok lezzet, renk ve hatıra kaybolmuştur. Köy düğünleri buna örnek gösterilebilir. Eskiden yaklaşık 3 gün süren düğünler artık sadece birkaç saat sürmektedir.

Köyde kullanılan şîve, halk arasında Deliorman denilen Küçük Balkan Dağları ile Dobruca Yörelerinde konuşulan şîvedir. Köyü oluşturan 120 hânenin büyük çoğunluğunun bu yörelerden geldiği anlaşılır. Nitekim Gagva, Ağmaç, Karalom, Seymen köy adlarının; Razgat, Şumnu, Eskicuma, Osmanpazarı, Silistre, Köstence şehir adlarının; köy mü şehir mi olduğu belirsiz bir anlatım şekli ile Deliorman, Dobruca, Tuna, Tuna Boyları kelimelerinin varlığı, başka bir kanıttır.

Coğrafya

Bursa iline 64 km, İnegöl ilçesine 19 km uzaklıkta ve İnegöl-Bilecik karayolunun üzerindedir. Bursa ve İnegöl'den Bilecik istikametine İnegölün son köyüdür. Yenişehire Akbıyık ve Subaşı Köyleri üzerinden karayolu (asfalt yol) bağlantısı vardır. Köy topografik özellikler bakımından dağlıktır. Köyde dogal göl, ve sürekli akan büyük akarsu bulunmamaktadır. Köyün denizden yüksekliği yaklaşık 700 metredir.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklime geçiş özelliği göstermektedir. Yazlar sıcak (yağışlar olabilmektedir) kışlar ise kar yağışlıdır. Bitki türü bakımından geniş yapraklı ağaçların yoğun oluşu köy iklimini yumuşak tutmaktadır. Akdeniz ikliminin makisi ve karasal iklimin bitki örtüsü görülmez.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 236
2000 379
1997 623

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Üretilen ürünlerin başında buğday, arpa, yulaf ve ayçiçeği gelmektedir. Bu tarımsal ürünlerle birlikte köyün geleceğinde üzüm yetiştiriciliği ön planda olacaktır. Hayvancılk ise genellikle koyun ve keçi olmak üzere küçük baş hayvancılık şeklindedir. Büyük baş hayvancılık yoğun olmamakla birlikte besi hayvancılığı az da olsa mevcuttur.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz