İsmetpaşa Köyü Hakkında Bilgi Karacabey Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
İsmetpaşa Köyü Karacabey - İsmetpaşa Köyü resimleri - İsmetpaşa Köyü hakkında - İsmetpaşa Köyü tanıtımı Bursaİlçe: KARACABEY - İl: BURSA


Köy Muhtarı: MEHMET GÜVEN


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0(224) 696 70 64

Cep Telefonu: 0(533) 561 89 68


İsmetpaşa, Bursa ilinin Karacabey ilçesine bağlı bir köydür.


KÖYÜN TARİHİ

KADI SİCİLLERİNDEADI " KELESEN " OLARAK GEÇER.

UMUR BEY'İN VAKIF KÖYÜ OLARAK KAYITLIDIR. 93 BULGARİSTAN VE 1924 YUNANİSTAN GÖÇMENLERİ YERLEŞTİRİLMİŞTİR.

KÖYÜN ADI 1920 YILINDA "İSMETPAŞA KÖYÜ " OLARAK DEĞİŞTİRİLMİŞTİR.

Kültür

Köyüde DÜĞÜN SALONU mevcut olup iki katlıdır.ikisi muhtarlığa ait olup 6 adet kahvehane,

köy odası ve misafirane, 2 market ve 1 bakkal vardır. Düğünler genelde salonda ilk gece KINA GECESİ, iki gece yapılır. Düğünlerde gelen misafirlere yemek ikram edilir. 30 yıldır sürdürülen GELENEKSEL PİLAV GÜNÜ Nisan ayı içerisinde yapılmaktadır.Köyde YILDIZSPOR KULÜBÜ adı altında spor faaliyetlerini düzenleyen ve organize eden dernek vardır. HALK EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ tarafından her yıl BİÇKİ-DİKİŞ ve NAKIŞ kursları verilmektedir.
Coğrafya

Bursa iline 85 km, Karacabey ilçesine 18 km uzaklıktadır.Doğusunda HAMİDİYE KÖYÜ, Batısında DOĞA ve KİRAZLI Köyleri, Kuzeyinde AKHİSAR KÖYÜ ve Güneyinde BEYLİK KÖYÜ ile sınırdır. Ayrıca köyün ova ve bayır arazilerini birbirinden ayıran MANYAS GÖLÜ'den gelen KARADERE GEÇMEKTEDİR.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 763
1997 828

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Büyük ve küçükbaş hayvancılık son teknolojiler takip edilerek yapılmaktadır.İkisi işletme sahiplerine ait olmak üzere 3 aet süt soğutma tankı bulunmaktadır. Tarım ürünleri olarak Domates,Bahçe ve Salça Biberi, Mısır,Bezelye, Şeker Pancarı, Zeytin, Buğday, Arpa, Çeltik vb. yetiştirilmektedir. İsmetpaşa ve çevre köylerinde ürünlerini değerlendirdikleri HAL BİNASI, RAMPA ve KANTAR mevcut olup sezona göre değerlendirilmektedir. MARMARA BİRLİK TARIM KOOP. ZEYTİN hasat mevsiminde merkezi kantar kurup alım yapmaktadır. Tarım alanlarında açık devre sulama kanal ve kanalet teşkilatı mevcuttur.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.MUHTARLIKTA BİLGİSAYAR VE İNTERNET BAĞLANTISI VARDIR.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - MEHMET GÜVEN
2004 - HİKMET AYDIN
1999 - HİKMET AYDIN
1994 - O.NURİ SARUCAN
1989 - HASAN CEYLAN
1984 - HAYRETTİN CESUR
1977 - HAYRETTİN CESUR
1973 - HALİL İBRAHİM AKIN
1967 - HAYRETTİN CESUR
1963 - RAHMİ TUTAR
1958 - CELAL TUĞRAN
1954 - AHMET TARCAN
1934 - MEHMET CESUR

Altyapı bilgileri

Köydeki ÖZTUSAN ilköğretim okulu AKHİSAR KÖYÜ ile ortak kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.Köye KARACABEY'den ulaşımı ve HAMİDİYE'ye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, DOĞA-AKSAKAL'a ulaşımı sağlayan yol stabilizedir. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Elektrik ve Telefon hatları yenilenmiştir. KÖY MEYDANI parke taşla döşenmiş olup, ana cadde ve okul yoluna yayalar için kaldırım yapılmıştır.Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz