Istanbul Bilgi üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Istanbul Bilgi üniversitesiTarihçe

Istanbul Bilgi Üniversitesi 7 Haziran 1996 tarihinde kabul edilen kanunla, bir Vakıf Üniversitesi olarak Türk Üniversite Sistemi içerisinde, kamu tüzel kişiliğine sahip bir kurum olarak yerini aldı. 31 Ekim 1994'te kurulan Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından hayata geçirilen Bilgi Üniversitesi kurucular listesi şu isimlerden oluşmaktadır: Latif Mutlu Oğuz Özerden Prof. Dr. Gülten Kazgan Prof. Dr. Asaf Savaş Akat Prof. Dr. Toktamış Ateş Prof. Dr. Uğur Alacakaptan Prof. Dr. Lale Duruiz Prof. Dr. Serdar Mutlu Bülent Akarcalı Yiğit Ali Ekmekçi Seyfettin Halit Kakınç Orhun Çavdar Orhan Gemicioğlu Mustafa Sarıgül Son dönemde hızla yaygınlaşan vakıf üniversiteleri arasında bir çok alanda ön plana çıkan Bilgi Üniversitesi 7680'i bulan, Çin, Japonya, İngiltere gibi 26 ayrı ülkeden öğrencisi ile hizmet vermektedir.

Yurt ve Barınma
Baltalimanı Yurdu
BİLGİ'nin, bahçe içinde yer alan 3 katlı Baltalimanı Yurdu, 64 kız öğrenciye hizmet vermektedir. Yurt odaları 2, 4, 6, 8 kişiliktir. Odalarda, çalışma masası, giysi dolabı mevcuttur. Her katta ortak kullanıma açık; telefon, banyo ve tuvalet mevcuttur. Ayrıca, ortak kullanım alanında bilgi işlem odası, etüt odası, mutfak ve çamaşırhane bulunmaktadır.
Baltalimanı Yurdu Adresi
Boyacıköy Yokuşu, Çamfıstığı Sok.No:11, Baltalimanı-İstanbul
Tophane Yurdu
BİLGİ'nin 3.442 m² alan üzerine kurulu Tophane Yurdu, 378 öğrenciye hizmet vermektedir. Yurt odaları 2, 3, 4, 6, 8 kişiliktir. Odalarda, çalışma masası, giysi dolabı, buzdolabı, telefon, duş ve WC bulunmaktadır. 7 katlı yurt binasının her katında yemek köşesi olan birer mutfak yer almaktadır. Yurtta ortak kullanım alanlarında; 120 kişi kapasiteli kafeterya, masa tenisi, dinlenme salonu, teras, etüt salonları, bilgisayar salonu, çamaşırhane ve bavul odası bulunmaktadır. Ayrıca, misafir akademisyenler ve konuklar için düzenlenmiş misafir odaları da yer almaktadır.
Adres: Kemankeş cad. No: 207 Tophane - Karaköy

Kütüphane

İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesinde biri Kuştepe'de diğeri Dolapdere Kampüsünde olmak üzere 2 kütüphane bulunmaktadır. Kütüphane çok sayıda kitabın yanında e-dergi, e-kitap gibi sanal yayınlar da bulunmaktadır. Kütüphanede 1500'ün üzerinde DVD ve Video Kaseti bulunmaktadır.
Kuştepe Kütüphanesi Açık Olduğu Saatler
> Açık Olduğu Saatler (Öğretim Dönemi)
09:00 - 20:00 Pazartesi - Cuma
11:00 - 17:00 Cumartesi
> Açık Olduğu Saatler (Tatil Dönemi)
09:00 - 17:30 hafta içi günler
> Çalışma Salonu
08:30 - 22:30 her gün

Tel:(0212) 311 5000
Adres: İnönü Cad. No:28 Kuştepe Şişli 80310 İSTANBUL
Dolapdere Kütüphanesi Açık Olduğu Saatler
> Açık Olduğu Saatler (Öğretim Dönemi)
09:00 - 20:00 hafta içi günler
11:00 - 17:00 Cumartesi
> Açık Olduğu Saatler (Tatil Dönemi)
09:00 - 17:30 hafta içi günler
> Çalışma Salonu
08:30 - 22:30 her gün

Tel:(0212) 311 5000
Adres: Kurtuluş Deresi Cad. No:47 80370 Dolapdere-Beyoğlu İSTANBUL​
 

#2

Teknoloji


BİLGİ'de laboratuvar ortamlarında, kütüphanede, internet kafede ve akademik, idari personelin kullanımında olmak üzere, tümü internet erişimine açık 2000 PC var. Öğrenciler ders seçimlerini, kayıtlarını, ödevlerini ve bitirme projelerini bilgisayarda yapıyorlar. Ayrıca interneti de sıra beklemeden ve ücret ödemeden kullanabiliyorlar. BİLGİ'de her öğrenciye kayıt sırasında kimlik kartı ile birlikte bir de e-mail adresi veriliyor. Her öğrencinin BİLGİ network'ünde kayıtlı olmasını sağlayan bu ücretsiz hizmet, özellikle on-line eğitimde büyük kolaylıklar sağlıyor. BİLGİ, sinema ve televizyon laboratuvarıyla da yaratıcı çalışmalara ortam yaratıyor. Uluslararası standartlarda teknik altyapıya sahip bir stüdyo olan BİLGİ TV, zaman zaman özel TV kanallarının çekimleri için de kullanılıyor. Tüm programları öğrenciler tarafından hazırlanıp sunulduğu Radyo BİLGİ, müzik yayını ve güncel haberleriyle günlük yaşamın önemli bir parçası. Kuştepe'deki çekim ve kurgu stüdyoları ise, İletişim Fakültesi lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin uygulamalı eğitimine cevap vermek amacıyla kurulmuştur. 110 m² stüdyosu ve reji odası ile 4 kameralı televizyon programı hazırlanabilecek kapasitede olan stüdyolarda, 16 mm kameralar, DV formatında digital kameralar, Betacam SP formatında stüdyo kameraları bulunmaktadır. Işık, mikrofon, tripod, dat recorder, monitör gibi yan ekipmanların desteğiyle çekimlerini gerçekleştiren öğrenciler, içinde 9 adet non-lineer montaj sistemi (AVID) ve 2 adet lineer montaj sisteminin (DV-betacam) yer aldığı video montaj stüdyosunu kullanarak, prodüksiyon aşamasından post prodüksiyon aşamasına kadar tüm süreçte stüdyo olanaklarından faydalanmaktadır.

Beslenme


İstanbul Bilgi Üniversitesi, hafta içi her gün Kuştepe'de ve Dolapdere'de açık olan, zengin çeşitleri ile servis sağlayan kantinleri ve pastanesinin yanı sıra sıcak yemek servisi vermektedir. Öğrenciler, öğretim görevlileri ve tüm çalışanlar bu servisten yemek kartları ile yararlanmaktadırlar.

Sağlık


Revir tanıtımı değiştirlmiş. Aşağıdaki gibi değiştirelim;
Hafta içi her gün Kuştepe ve Dolapdere kampüslerinde 09:00-17:30 arasında, öğrencilere sağlık hizmeti vermekte olan birer revir bulunmaktadır. Daha ciddi hastalıklar için Şişli Etfal Hastanesi'nde öncelik hakkı ve Osmanoğlu Kliniği ile indirim konusunda ortak çalışmalar yapılmıştır.

Kampus Hayatı

Bilgi öğrencileri akademik açıdan olduğu kadar sosyal ve kültürel açıdan da son derece doyurucu, renkli, farklı olanak ve etkinliklerle dolu bir üniversite dönemi yaşıyorlar. Bilgi'de öğrencilerin kendilerini her açıdan geliştirebilecekleri bir ortam bulmalarının yanı sıra hareketli ve keyifli yıllar geçirdikten sonra üniversiteden güzel anılarla ayrılmaları amaçlanıyor.

Ulaşım

Bilgi Üniversitesi'nin iki kampüsü arasında düzenli olarak servis işlemektedir. Kuştepe Kampüsü'nde ayrıca Mecidiyeköy'e de servis bulunmakta ayrıca bu kampüs Mecidiyeköy'e yürüyerek 10 dakika uzaklıktadır. "Yurtlardan kampüslere ulaşım araçları vardır."

Burslar

Bilgi'de lisans öğretimi verilen programların tümünde burslu kontenjanı vardır. Burslu girebilmek için, ÖSYS tercihleri arasında yer vermek (bölüm kodunu kodlamak) ve ÖSYM'ce yerleştirilmiş olmak gerekiyor. Burslu öğrenciler öğrenim ücreti ödemezler. Bilgi'de burslu öğrencilerin bursu, ortalamaya ve sınıf geçme durumuna bakılmaksızın, öğrenimleri boyunca devam eder. Bilgi'nin bütçesi oranında oldukça yüksek oranlarda (yasal oran %10 iken, %18-20 gibi) burs verme politikası vardır. Burs hakkı hazırlık dahil tüm öğretim yıllarını kapsar.
 

#3
Kulüpler

Beşiktaşlılar Kulübü
Büyük Anadolu Kulübü
ç evre Kulübü
Dağcılık Kulübü
Dans Kulübü
Edebiyat Kulübü
Fenerbahç eliler Kulübü
Galatasaraylılar Kulübü
Halk Bilim Kulübü
İşletme İktisat Kulübü
Psikoloji Kulübü
Snowboard Kulübü
Fakülteler ve Bölümler

FenEdebiyat Fakültesi
Bilgisayar (SAY)
Bilgisayar (Burslu) (SAY)
Finans Matematiği (SAY)
Karşilaştirmali Edebiyat (DIL)
Karşilaştirmali Edebiyat (Burslu) (DIL)
Matematik (SAY)
Matematik (Burslu) (SAY)
Psikoloji (EA)
Psikoloji (Burslu) (EA)
Sosyoloji (EA)
Sosyoloji (Burslu) (EA)
Tarih (SöZ)
Tarih (Burslu) (SöZ)
Müzik(Söz), Müzik(Burslu)(Söz)


Hukuk Fakültesi

Hukuk Fakültesi (Burslu)

Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
Ekonomi (EA)
Ekonomi (Burslu) (EA)
Işletme (EA)
Işletme (Burslu) (EA)
Siyaset Bilimi (EA)
Siyaset Bilimi (Burslu) (EA)
Uluslararasi Finans (EA)
Uluslararasi Finans (Burslu) (EA)
Uluslararasi Ilişkiler (EA)
Uluslararasi Ilişkiler (Burslu) (EA)
Avrupa Birliği İlişkileri(EA),
Avrupa Birliği İlişkileri(EA)(Burslu)
Ekonomi - İşletme Üstün Başarı(EA),
Ekonomi - İşletme Üstün Başarı(EA)Burslu
Ekonomi Üstün Başarı(EA),
Ekonomi Üstün Başarı(EA)Burslu
İşletme - Ekonomi(EA),
İşletme -Ekonomi(EA)Burslu
İşletme Enformatiği(EA),
İşletme Enformatiği(EA)Burslu
Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik (EA),
Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik (EA)Burslu

Iletişim Fakültesi
Halkla Ilişkiler (SöZ)
Halkla Ilişkiler (Burslu) (SöZ)
Medya ve Iletişim Sistemleri (SöZ)
Medya ve Iletişim Sistemleri (Burslu) (SöZ)
Reklamcilik (EA)
Reklamcilik (Burslu) (EA)
Sinema ve Televizyon (SöZ)
Sinema ve Televizyon (Burslu) (SöZ)
Televizyon Gazeteciliği (SöZ)
Televizyon Gazeteciliği (Burslu) (SöZ)

Fotoğraf ve Video(Söz),
Fotoğraf ve Video(Söz)burslu
Görsel İletişim Tasarımı(Söz),
Görsel İletişim Tasarımı(Söz)burslu
Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi(Söz),
Sahne ve Gösteri
Sanatları Yönetimi(Söz)burslu
Meslek Yüksek Okulu
Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
İşletme
Radyo ve Televizyon Programcılığı
Turizm ve Otel İşletmeciliği
Uluslararası Ticaret Yönetimi