İstanbul - Kilyos

#1
Sponsorlu Bağlantılar

Şehir merkezinden 45 dakika uzaklıktadır. İstanbul-Kilyos arası uzaklık: 30 km. dir. Havaalanına uzaklık ise: 50 km. dir. Özel araçla gidildiğinde, Maslak-Sarıyer istikametini izleyerek, Bahçeköy orman yolundan Kilyos’a ulaşmak en kolay yol. Sarıyer’e kadar sahilden gidilebilen yol özellikle hafta sonlarında aşırı kalabalık oluyor. Ayrıca: Sarıyer’den Kilyos’a minibüs ve belediye otobüsü seferleri de bulunuyor.

GENEL ÖZELLİKLERİ:

Kilyos’un resmi adı: Kumköy. Kilyos isminin Rumca’da karşılığı ise: Kum. Buradaki yerleşim: eski çağlarda, bir balıkçı köyü olarak başlamış. Botanik açıdan, son derece zengin kumullar var. Bu kumullar, Karadeniz kıyılarında bozulmadan kalabilmiş kumul alanları arasında, en zengin bitki çeşitliliğine sahip, ikinci kumul sistemi olması nedeniyle oldukça önemli. Doğal Hayatı Koruma Derneği tarafından koruma altına alınması için çalışılan Kilyos kumulları, içerdiği nadir kumul bitki örtüsündeki çeşitlilik ve ülke çapında nadir en az 15 kumul bitki taksonuna sahip. Bem Sözleşmesi Ek Liste I’de yer alan iki bitki türünün zengin popülasyonlarının yer aldığı kumullardaki botanik çalışmalarının tarihi yüzyıldan daha eskiye dayanıyor. En az dört bitkinin tip örneği burada toplanmış.

Evet, Kilyos: sırasıyla: Roma, Bizans ve Ceneviz hakimiyeti ardından, Osmanlı döneminde, Leventan nüfusu ile gelişme göstererek kozmopolit bir yerleşim yeri olmuş. 1960 yılından sonra ise, turizm alanında tanınarak, popüler bir sayfiye mekanı haline gelmiş. Köye ulaştığınızda göze ilk çarpan tarihi bina: kale.

İstanbul’a yakın sayfiye yerlerinden biri olan Kilyos, Karadeniz sahilindeki upuzun kumsallarıyla ünlü. Kilyos’a giderken, orman yolu boyunca piknik alanları, kendin pişir-kendin ye kır lokantaları göze çarpıyor. Köyün merkezinden geçilerek, uzun sahiline iniliyor. Pek çok plaj işletmesinin bulunduğu bu uzun kumsalda, deniz oldukça sığ, dalgalı ve havası da genelde rüzgarlı.

Kilyos’a çoğunlukla, günübirlik denize girmek veya piknik amaçlı geliniyor. Ancak konaklama imkanlarıyla da tüm ihtiyaçlara cevap veriliyor. Yaz aylarında, plaj partileri ve konserlerle, gece boyunca hareketlilik sürüyor.

Bölgede iklim ve kumsalların uygunluğu nedeniyle, rüzgar sörfü gibi spor etkinlikleri düzenleniyor. Ayrıca, Kilyos ardındaki ormanlarla yürüyüş imkanı sağlayan parkurlar da var.

Kışın: sert Karadeniz dalgaları sahili ve kayaları döverken, otelin sıcak lokantasında doğayı seyredebilir, sessiz, sakin yollarda ve hatta plajda uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.

Yazın ise: uzun, güzel kumsallı plajı seçerseniz, Kilyon’un içinden kuzeye doğru devam ettiğinizde, küçük ve sakin koylar görebilirsiniz.​
 

#2
Boğaziçi Üniversitesinin Kilyos Kampus Plajında, 2004 yılından bu yana, her yıl Dünya Kiteboard (Uçurtma) Şampiyonası düzenleniyor.

NE YENİR:
Kilyos ve çevresinde, taze deniz ürünleri ve mangalda pişen et yemekleri sunan kır lokantaları damak zevkine düşkün olanlar için, yaz-kış açık. Bu şirin, küçük Karadeniz sahil yerleşimi, göz alabildiğine uzanan kumsal plajlarıyla ünlü. Sarıyer içinden veya Belgrad ormanlarından geçen yollar birleşerek Kilyos’a varıyor. Orman yolu, su kemerleri ve bentlerin civarından geçiyor. Kilyos çarşı içinde: midye tava, tavuk şiş, mantar, balık, sucuk, börek çöp şiş yiyebilirsiniz.

KONAKLAMA:

ERZURUMLU HOTEL:
33 oda kapasiteli. Bunların: 3 suit ve 2 kral dairesi var. Açık yüzme havuzu, sauna, jakuzi ve 1 adet toplantı salonu bulunuyor. Salonun kapasitesi 70 kişilik. Kale caddesinde. Telefon. 0212.2011003

GURUP HOTEL:
39 oda, 19 apart kapasiteli. Açık yüzme havuzu, jakuzi, fitnes salonu, masa tenisi var. 30 kişi kapasiteli, bir de toplantı salonu mevcut. Kale Caddesinde. Telefon.0212.201194.

GEZİLECEK YERLER:

KALE:
Kale, Cenevizliler döneminde yapılmış. Askeri saha içinde kalan kale, Sultan II. Mahmut zamanında restore edilmiş. Ortasında bir sarnıç bulunuyor. Yağmur yağdığı zaman, sarnıçların dolması için su toplayacak bir sistem kurulmuş. Taş yapımı kalenin, temizliğiyle dikkati çeken kemerli, korunaklı muhafız bölümleri, aynen korunmuş. II. Dünya Savaşında boğazların korunması amacıyla, Almanlar tarafından verilmiş, 19’ncu yüzyıl Krupp kamalı çelik top, kalenin burçlarında. Kale içinde 8 ayrı top sergileniyor. Kale kapısı üzerinde, Sultan II. Mahmut tuğrası, her iki yanında iki savaş topu, karşısında kalenin ele geçirilişi şerefine o dönem dikilip günümüze ulaşan anıt çınar ağacı bulunuyor. 26 metre yüksekliğinde, 5.4 metre gövde çevresine sahip çınarın dikim tarihini gösteren tabela, 1460 yılını belirtiyor. Üç yüksek noktasındaki su terazileri de, kaledeki sarnıçtan su dağıtan sistemin birer parçası.

Köydeki diğer tarihi yapılar : İngilizlerin İstanbul’u işgal ettiklerinde Boğaz girişini kontrol etmek için yaptırdıkları eski tahlisiye binaları, kayıkhane, iskele, köprü ve çeşme. Tahlisiye binaları, halen kıyı koruma tarafından kullanılıyor.

Kale kapısından ayrılıp, eski köy evlerini geride bırakıp yürüyün. Tüm Kilyos manzarasına hakim bir tepeye ulaşacaksınız. Köydeki konaklama tesislerinin çoğu burada. Deniz tarafından çıkılan merdivenlerle veya araç yolu ile gelinen oteller tepesi, panaromik manzarasıyla hayranlık uyandırıyor. 50 adımda ulaşılan çarşı, piknikle ilgili tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bakkal, manav, eczane gibi dükkanlar, emlak ofisleri, butikler, cıvıl cıvıl. Yani yerleşik nüfusu kışın 2000 civarında olan Kilyos’a giderken, ihtiyaç duyabileceğiniz şeyleri yanınızda taşımaya gerek yok. Jandarma bölgesi sınırları içinde kalan bölgede, tüm kalabalığa rağmen, huzuru kaçıracak olaya da rastlanmıyor.​