İstanbul Modern'de iki sergi

#1
Sponsorlu Bağlantılar
İstanbul Modern Sanat Müzesi, iki sergiye birden ev sahipliği yapıyor.

Geçmiş İstanbul bienallerinin küratörlerinin seçimiyle Türk ve yabancı 42 sanatçının her bienali en iyi yansıtan toplam 50 yapıtından oluşan 'Şimdiki Zaman Geçmiş Zaman' ile 6 fotoğrafçının çalışmalarının yer aldığı 'Köprü6-Galata Fotoğrafları' sergileri, ziyarete açıldı.

İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, 'Şimdiki Zaman Geçmiş Zaman'ın, çağdaş sanatı Türkiye'ye tanıtan Uluslararası İstanbul Bienali'nden küratörlerin seçimiyle 20 yılda iz bırakan sanat yapıtlarını biraraya getirdiğini söyledi.

Eczacıbaşı, İstanbul Modern'in oluşumunun, Uluslararası İstanbul Bienali'nin tarihsel gelişimiyle örtüştüğünü belirterek, müzenin 2006 yılında Venedik Bienali'nden bir seçkinin ardından ikinci kez bir bienal sergisine ev sahipliği yaptığını dile getirdi.

Eczacıbaşı, "Sergi, coğrafi olarak kültürlerin kesişme noktasında ve tarihin belli bir anında konumlanmış olan bienallerden yapılan bir seçkiyle sanat dünyasındaki hızlı değişimin yanı sıra İstanbul'un dönüşümünü de yansıtıyor" dedi.

"Gelecek Zaman Oyunları"

Eczacıbaşı, sergi kapsamında, tüm küratörlerin İstanbul Bienali hakkındaki yorumlarını içeren kapsamlı bir katalog ile CNN Türk'ün katkılarıyla oluşturulan ve serginin gerçekleştirilme sürecini içeren bir belgesel yaptıklarını aktararak, İstanbul Modern Eğitim Bölümünün deçocuklar ve gençler için "Gelecek Zaman Oyunları" başlıklı özel programlar hazırladığını kaydetti.Sergide, önceki bienal mekanları için özel olarak hazırlanmış mekanlara özgü sanat yapıtlarının plazma ekranlarda yer alacağını dile getiren Oya Eczacıbaşı, "Bienallerin Geleceği"başlıklı sempozyumda, bu tür sanatsal etkinliklerin geçmişi, bugünün geleceği ve kentle kurdukları ilişki, küresel etkileşim gibi konuların ele alınacağını belirtti.

İstanbul Modern Müze Direktörü ve serginin eş küratörü David Elliot da Uluslararası İstanbul Bienali'nin 20. yılına paralel düzenlenen serginin, çağdaş sanat ve çağdaş sanatın olanakları hakkında birçok farklı düşünceyi aynı anda dile getirdiğini kaydetti.

Tek bir teması olmayan serginin, 20 yıl boyunca sanatın, İstanbul'un,bienalin ve küratörlerin yaşadığı değişim ve gelişimi yansıttığını dilegetiren Elliot, "Geçmişle gelecek arasında bıçak sırtı bir denge yaratan sergi, kahramanca ve belki de mağrur bir şekilde bugünüyakalamayı ya da en azından anımsamayı hedefliyor. Sergide görecekleriniz bu muammayı ve çok daha fazlasını gözler önüne seriyor"dedi."Köprü6-Galata Fotoğrafları" sergisi

"Köprü6-Galata Fotoğrafları" sergisinin küratörü Engin Özendes ise 2 bin 500 yıllık İstanbul'u bir simgeyle sunmanın kolay olmadığını belirterek, zaman, kent, ulaşım, sosyal yaşam ve mimari açıdan İstanbul gibi bir metropolün simgesi olan Galata Köprüsü'nün fotoğrafçılar için çok iyi bir kaynak olduğunu söyledi.

Özendes, 6 fotoğrafçının Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yeni bakış açılarıyla yaptıkları çekimlerden oluşan sergide, fotoğrafçıların Galata'nın çok kültürlü tarihini, çeşitli görsel ve yazınsal malzemeleri birleştirerek yeniden kurguladıkları özgün yorumlarının yer aldığını dile getirdi.

Toplantının ardından Oya Eczacıbaşı, David Elliot ve Engin Özendes ile fotoğrafçılar Ahmet Elhan, Murat Germen, Cemal Emden, Orhan Cem Çetin, Merih Akoğul ve Ömer Orhun, sergileri gezdi.