İstanbulun fethi hakkında bilgiler

#1
Sponsorlu Bağlantılar
istanbulun fethi bilgiler,istanbulun fethi ile ilgili bilgiler,istanbulun fethi bilgi,istanbulun fethi hakkında bilgi

II. Murat'ın ölümünden sonra yerine oğlu II.Mehmet (Fatih) 2. defa Osmanlı tahtına çıktı.
II.Mehmet devletin iç ve dış güvenliğinin sağlanması, Balkanlardaki ilerlemenin devamı için İstanbul’un mutlaka alınması gerektiğine inanıyordu. Bu nedenle hükümdar olduktan hemen sonra İstanbul’un fethi için hazırlanmaya başladı.

Hazırlıklarını tamamlayan II. Mehmet 5 Nisan 1453 tarihinde İstanbul önlerine geldi. Şehri karadan ve denizden kuşattı. Bizans imparatoru, Osmanlıların İstanbul'u savaşsız terk etmeleri teklifini kabul etmedi.

6 Nisan 1453'ten itibaren İstanbul kuşatması ve taraflar arasında çatışmalar başladı. 21-22 Nisan gecesinde 72 parçalık Osmanlı donanması kızaklardan kaydırılarak Haliç'e indirildi. Bu durum Bizans’ın işini zorlaştırdı. 53 gün süren kuşatma, 29 Mayıs 1453'te şehrin düşmesiyle sona erdi.

İstanbul'un fethi hem Türk hem de dünya tarihi açısından önemli sonuçlara yol açtı.

. Bizans imparatorluğu sona erdi.
· Avrupa, Türklere karşı Hristiyanlığın doğu kalesi olan İstanbul’u kaybetti. Böylece Osmanlı Devleti Avrupa'ya karşı siyası bir üstünlük kazanmış oldu.
· Osmanlı Devleti'nin Rumeli ve Anadolu toprakları arasında bütünlük sağlandı.
· Avrupalıların, Türkleri Balkanlardan çıkarma ümidi kalmadı. Türkler için Balkanlarda daha güvenle yerleşme imkanı doğdu.
· Türk ordularının doğuda ve batıda daha güvenle ilerlemesi sağlandı.
· Osmanlı Devleti'nin başkenti Edirne'den İstanbul’a taşındı.
· II.Mehmet Fatih unvanını aldı.
· Osmanlı Devleti'nin Kuruluş Devri sona ererek Yükselme Devri başladı.
· Osmanlıların İslam dünyasında saygınlığı arttı.
· Hristiyanlığın Ortodoks Mezhebi (Ortodoks Patrikliği) Osmanlı himayesine alınarak din ve vicdan özgürlüğü sağlandı.
· Karadeniz ile Akdeniz arasındaki ticaret yolunun denetimi, Türklerin eline geçti. Böylece Osmanlı ekonomisi güçlendi. Türk deniz ticareti gelişti.
· Ticaret yollarının Türklerin eline geçmesi üzerine Avrupalılar doğuya giden yeni yollar aramaya başladı. Avrupalıların doğu ülkelerine giden yeni yol arayışları Coğrafi Keşiflere neden oldu. Büyük topların, surları yıktığı görüldü. Topun savaşlardaki önemi arttı. Bu durum, Avrupa'da feodalite rejiminin yıkılmasını kralların güçlenmesini sağladı.