İstanbul'un İlkleri Enleri - Süleyman Faruk Göncüoğlu

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
İstanbul'un İlkleri Enleri - Süleyman Faruk Göncüoğlu kitap tanıtımı - kitap özetiKitabın künyesi

İstanbul'un İlkleri Enleri
Süleyman Faruk Göncüoğlu
Ötüken Neşriyat / Araştırma-İnceleme Dizisi
Türkçe
307 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 20 x 22 cm
ISBN : 9789754377538
201


Kitap hakkında

"Tanıdıkça sevilir, sevildikçe de sahip çıkılır" düşüncesiyle hazırladığımız elinizdeki bu kitabın temel amacı İstanbul'u tanıtmaktır. Ne bir akademik çalışma, ne de bir hevesin ürünüdür. Bu kitap, içinde yaşadığımız halde yabancılaştığımız İstanbul'un "dünya şehri" kimliğini biraz olsun tanımaya yarayacak bilgiler ihtiva etmektedir.

İstanbul, 2700 yılı aşkın yazılı tarihi içinde üç büyük medeniyet ve imparatorluğa başkentlik yapmış, dünyanın ilk mega şehridir ve en kalabalık şehri olma özelliğini yüzyıllar boyu sürdürmüştür. İlk denizaltı, ilk uçan insan, ilk köprü... Sayabildiklerimiz, sayamadıklarımız ya da şu an hatırlayamadığımız birçok "ilk ve en" İstanbul tarihinde ortaya çıkar ve dünya tarihinde yerini alır.

Bu çalışmamız, İstanbul'un "ilklerinin ve enlerinin" bir araya getirildiği son nokta değildir. Kitabı okudukça göreceksiniz; tarih boyunca bu şehirde o kadar çok "ilk ve en" gerçekleştirilmiştir ki, dünyada bu kültürel ve tarihi zenginliğe sahip başka bir şehir bulmak zordur.
(Arka Kapak)

Kitap kapağı