İşte bizim patatesin faydaları

#1
Sponsorlu Bağlantılar

Besin değerinin çok yüksek olduğu ifade edilen patatesin, aynı zaman da birçok hastalığa da şifa kaynağı olduğu belirtildi.

Bitlis'in Ahlat İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi olan Dahiliye Uzmanı Dr. Rauf Akın İnanmış, patateste potasyum miktarının fazla olduğunu belirterek, özellikle sinir uyarısı ve kas dokusunun çalışması için faydalı bir sebze olduğunu söyledi.

Patatesin ayrıca C vitamini de içermesi bakımından yorgunluğa, halsizliğe de iyi geldiğini anlatan Dr. İnanmış; "Patatesin şeker hastalarına da iyi geldiği ve onlar için önerilen gıdalardan olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca şeker hastalarına ekmek yerine patates tüketilmesini önerebiliriz. İshale, hazımsızlığa iyi gelir ve sindirimi kolaylaştırır. Posalı olduğundan kabızlığa da yarayabilir. Ülser, kolit, gastrit gibi rahatsızlıklara da patates önerilebilir" dedi.

Ahlat Ziraat Odası'ndan Gıda Mühendisi Duygu Alpaslan ise, patatesin önemli bir besin kaynağı olduğunu söyledi. Patatesin her mevsim rahatlıkla bulunan ve tüketilen bir sebze olduğunu belirten Alpaslan, patatesin besin değerinin büyük kısmının kabuğunda olduğunu anlattı.

Kabukları soyularak pişirilen patateslerde yüzde 25 oranında C vitaminin kaybedildiğini anlatan Duygu Alpaslan "Bu nedenle patatesleri kabuğu ile tüm olarak fırında, buharda ya da az suda pişirilmesi daha uygun olur. Patates önemli nişasta kaynağı olmakla birlikte, yüksek oranda protein bulunmaktadır. Patates proteinin içerdiği amino grup asitler beslenme açısından son derece önemlidir. Bu amino grup asitlerin hemen hepsi bebek beslenmesi ve tedavide ilaç niteliğinde maddelerdir. Patateste bulunan proteininin faydalanma değeri ise 71'dir. Çok miktarda tüketildiğinde günlük C vitamini ihtiyacını karşılaması bakımından önem taşır. Patates, içinde barındırdığı karbonhidrat, B ve C vitaminleri, protein, kalsiyum, demir ve potasyumla besin değeri hayli yüksek bir sebzedir."

Gıda Mühendisi Duygu Alpaslan, patatesin turunçgillerden sonra en çok vitamin içeren besin olma özelliğine sahip olduğunu da belirterek "Patatesin yüzde 20'si karbonhidrattır. Kolesterol içermez, kalori değeri de oldukça düşüktür. 100 gram patates 40 kalori içerir" dedi.